Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Świadczenia emerytalne

Emeryci dostaną dodatkowe 5 tys. złotych! Dla kogo ogromne pieniądze?

2022-09-30 9:53

Świadczenie honorowe to specjalny dodatek skierowany do emerytów. Kryterium, które należy spełnić aby go uzyskać jest wiek. Wypłacane jest z urzędu co miesiąc osobom, które ukończyły sto lat. Dodatek może również otrzymać senior, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS.

Świadczenie honorowe. Specjalny dodatek dla emerytów

Jak informuje Interia świadczenie honorowe co roku trafia do coraz większej ilości osób. Wydatki na świadczenia honorowe w 2021 r. wzrosły z ponad 114,2 mln zł do około 130 mln zł. Ta wzrostowa tendencja w kolejnych latach będzie się utrzymywać - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ten specjalny dodatek wypłacany jest od momentu ukończenia 100 lat. Jest wypłacane co miesiąc - niezależnie od otrzymywanych już świadczeń. Może być wypłacane przez ZUS, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy resortowe zakłady emerytalne MSWiA i MON.

Ile wynosi świadczenie honorowe?

Wysokość dodatku jest zależna od kwoty bazowej, obowiązującej w dniu setnych urodzin seniora. Ta zmienia się wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku - informuje Interia. Co istotne - świadczenie wypłacane jest do końca życia w tej samej wysokości (ewentualne waloryzacje nie obejmują tego dodatku).

Seniorzy, który skończyli 100 lat w okresie 1 marca 2021 - 1 marca 2022 otrzymują 4512,41 zł brutto świadczenia honorowego. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto, a dwa lata wcześniej 4003,88 zł brutto. Osoby, które swoje setne urodziny obchodziły po 28 lutego 2022 roku otrzymują 4944,79 zł brutto. 

Wysokość świadczenia honorowego może ulec zmianie w marcu 2023 roku - w przypadku, gdy zmieni się kwota bazowa stanowiąca 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne.

Świadczenie honorowe. Czy wniosek jest konieczny?

W celu otrzymania świadczenie honorowego nie trzeba składać żadnego wniosku - jest ono przyznawane "z urzędu" przez Prezesa ZUS. Jedynym wyjątkiem są osoby, które dotychczas nie pobierały żadnego świadczenia. Wówczas stulatkowie muszą złożyć wniosek w najbliższej placówce ZUS załączając dokument potwierdzający datę urodzenia.

Sonda
Czy znasz kogoś kto pobiera świadczenie honorowe?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek

Rząd rozdaje pieniądze, ale węgla wciąż brakuje!

Posłuchaj, jak do zimy szykują się Polacy. Nastroje są FATALNE!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze