Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Świadczenia emerytalne

Emeryci dostaną dodatkowe 5 tys. złotych! Dla kogo ogromne pieniądze?

2022-09-30 9:53

Świadczenie honorowe to specjalny dodatek skierowany do emerytów. Kryterium, które należy spełnić aby go uzyskać jest wiek. Wypłacane jest z urzędu co miesiąc osobom, które ukończyły sto lat. Dodatek może również otrzymać senior, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS.

Świadczenie honorowe. Specjalny dodatek dla emerytów

Jak informuje Interia świadczenie honorowe co roku trafia do coraz większej ilości osób. Wydatki na świadczenia honorowe w 2021 r. wzrosły z ponad 114,2 mln zł do około 130 mln zł. Ta wzrostowa tendencja w kolejnych latach będzie się utrzymywać - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ten specjalny dodatek wypłacany jest od momentu ukończenia 100 lat. Jest wypłacane co miesiąc - niezależnie od otrzymywanych już świadczeń. Może być wypłacane przez ZUS, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy resortowe zakłady emerytalne MSWiA i MON.

Ile wynosi świadczenie honorowe?

Wysokość dodatku jest zależna od kwoty bazowej, obowiązującej w dniu setnych urodzin seniora. Ta zmienia się wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku - informuje Interia. Co istotne - świadczenie wypłacane jest do końca życia w tej samej wysokości (ewentualne waloryzacje nie obejmują tego dodatku).

Seniorzy, który skończyli 100 lat w okresie 1 marca 2021 - 1 marca 2022 otrzymują 4512,41 zł brutto świadczenia honorowego. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto, a dwa lata wcześniej 4003,88 zł brutto. Osoby, które swoje setne urodziny obchodziły po 28 lutego 2022 roku otrzymują 4944,79 zł brutto. 

Wysokość świadczenia honorowego może ulec zmianie w marcu 2023 roku - w przypadku, gdy zmieni się kwota bazowa stanowiąca 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne.

Świadczenie honorowe. Czy wniosek jest konieczny?

W celu otrzymania świadczenie honorowego nie trzeba składać żadnego wniosku - jest ono przyznawane "z urzędu" przez Prezesa ZUS. Jedynym wyjątkiem są osoby, które dotychczas nie pobierały żadnego świadczenia. Wówczas stulatkowie muszą złożyć wniosek w najbliższej placówce ZUS załączając dokument potwierdzający datę urodzenia.

Sonda
Czy znasz kogoś kto pobiera świadczenie honorowe?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek

Rząd rozdaje pieniądze, ale węgla wciąż brakuje!

Posłuchaj, jak do zimy szykują się Polacy. Nastroje są FATALNE!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze