Zmian w rządzie dokonano równo w południe 9 stycznia. Z gabinetu Mateusza Morawieckiego odeszli m.in. minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister środowiska Jan Szyszko, minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz szef dyplomacji Witold Błaszczykowski.
Zobacz też: Kim jest Teresa Czerwińska, nowa minister finansów? [REKONSTRUKCJA RZĄDU]
W ich miejsce powołano: Jacka Czaputowicza (MSZ), Łukasza Szumowskiego (resort zdrowia), Joachima Brudzińskiego (MSWiA).
Niektórzy z dotychczasowych ministrów zmieni swój gabinet. Dotychczasowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk został ministrem środowiska, Mariusz Błaszczak z MSWiA przenosi się do MON-u, a Andrzej Adamczyk nie będzie już minister infrastruktury i budownictwa, a jedynie samej infrastruktury.
Premier Morawiecki oddał też nadzór nad dwoma resortami: finansów i rozwoju. Za budżet odpowiadać będzie minister Teresa Czerwińska, a resort rozwoju przypadł dotychczasowego wiceministrowi - Jerzemu Kwiecińskiemu. W jego przypadku ministerstwo zmieniło też nazwę na resort inwestycji i rozwoju, przejmując zapewne część kompetencji z dotychczasowego MiB. Kolejnym nowym ministerstwem jest resort przedsiębiorczości i technologii. Na jego czele stanęła Jadwiga Emilewicz.
Sprawdź także: Kim jest Jerzy Kwieciński, nowy minister inwestycji i rozwoju? [REKONSTRUKCJA RZĄDU]
Jak podaje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, wkrótce mamy poznać następcę zdymisjonowanej Anny Streżyńskiej. Oznaczałoby to, że zadania resort cyfryzacji nie zostaną podzielone na kilku ministrów.
Ministerstwo Cyfryzacji @MC_GOV_PL zostaje. Za kilka dni ma być nowy minister.
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) 9 stycznia 2018
Tymczasowo resort nadzoruje Morawiecki.