dowód osobisty awers

i

Autor: Ministerstwo Cyfryzacji Nowy dowód osobisty. Ostatni dzwonek na zmianę dokumentu!

Nowy dowód osobisty. Tysiące Polaków muszą wymienić dokumenty. Sprawdź, czy ty też

2021-05-25 16:41

Już w czerwcu ponad 140 tysięcy Polaków będzie musiała wymienić swój dowód osobisty. Ich termin traci ważność, dlatego żeby móc spać spokojnie już teraz warto zwrócić uwagę co trzeba zrobić, a by wymienić dokument. Tym bardziej, że już niedługo nie będzie można składać wniosków o nowy dokument przez Internet. Będzie to można zrobić jedynie w urzędzie. Można przeczytać w komunikacie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wniosek o dowód osobisty złożymy tylko w urzędzie

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował w specjalnym oświadczeniu, że już od 2 sierpnia tego roku zniknie możliwość składania wniosków o nowy dowód osobisty przez Internet. Zmiany te są wprowadzane w związku z wprowadzeniem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. "Od 2 sierpnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe unijne przepisy – wniosek o dowód będzie można składać tylko w urzędzie. Skąd takie zmiany? Wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r." - napisano w komunikacie. 

ZOBACZ: Zmiany w 500+! Samorządy nie będą wypłacać pieniędzy

Brak możliwości składania wniosków drogą elektroniczną

"Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty" - można przeczytać w informacji prasowej. Stąd decyzja o rezygnacji z możliwości składania wniosków online.

Po 2 sierpnia przez Internet będzie można składać jedynie wnioski o dowód osobisty dla osób poniżej 12 roku życia, gdyż od nich odciski palców nie będą jeszcze pobierane. "Jeśli więc jesteś w grupie ponad 140 tysięcy osób, którym w czerwcu upłynie termin ważności dowodu osobistego - nie czekaj, działaj. O nowy dowód zawnioskuj online. Wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. Znajdziesz ją na gov.pl" – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. 

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?
Super Raport 25.05 (Goście: Adam Bodnar - RPO, Paweł Kowal - Koalicja Obywatelska), Sedno Sprawy: Zbigniew Gryglas
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze