12 000 Plus będzie dostępne szybciej? Rząd zdradził termin wypłat

i

Autor: SHUTTERSTOCK 12 000 Plus będzie dostępne szybciej? Rząd zdradził termin wypłat

Zmiany w 500+! Samorządy nie będą wypłacać pieniędzy

2021-05-25 16:53

Rodzicu, otrzymujesz 500+ na swoje pociechy? Szykuj się na zmiany w popularnym programie "Rodzina 500 plus". Wnioski mają być składane wyłącznie w formie elektronicznej, a świadczenie 500+ nie będzie już wypłacane przez samorządy. Czy to oznacza koniec 500 plus w formie jaką znamy? Kto zajmie się wypłatami 500+?

Zmiany w 500+ w 2021

Z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu wynika, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus". Obecnie obsługą programu zajmują się samorządy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a w sprawach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego – wojewoda. Zgodnie z projektem zadania te przejąłby Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W regulacji zapisano, że sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Będą one również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

ZOBACZ: Nowy dowód osobisty. Tysiące Polaków muszą wymienić dokumenty. Sprawdź, czy ty też

Powstanie loteria Narodowego Programu Szczepień. Na czym będzie polegała?

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, aby otrzymać 500 plus należy co roku składać wniosek na nowy okres świadczeniowy. Ustawa dopuszcza możliwość składania wniosków w różnych formach, m.in. w formie papierowej, a wypłata świadczenia może następować za pośrednictwem poczty, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego.

Projekt zakłada wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej. Regulacja przewiduje także odejście (od 2023 r.) od corocznego składania wniosków i automatyczne odnawianie prawa do świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy.

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?

Obecnie z programu "Rodzina 500 plus" korzysta ponad 6,5 mln dzieci. Z danych MRiPS wynika, że od momentu uruchomienia na program wydatkowano ponad 134 mld zł. Łączne koszty obsługi świadczenia w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły przeszło 1,6 mld zł.(PAP)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze