E-Dowód - od kiedy nowy dowód osobisty? [DATA, FUNKCJE]

i

Autor: Arkadiusz Ziolek/ East News

Nowy dowód osobisty. Czy dokument trzeba wymienić?

2021-04-14 12:34

Nowy dowód osobisty ma obowiązywać już od połowy bieżącego roku, dokładnie od 2 sierpnia, dokument ma zawierać m.in. odcisk palca, a także odręczny podpis właściciela. Co dla polskich obywateli oznacza wprowadzenie nowych dowodów osobistych? Czy będzie się to wiązało z koniecznością wymiany starego dokumentu tożsamości? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Zmiany, które wejdą w życie od 2 sierpnia 2021 roku są wprowadzane po to, aby dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku. Ma to między innymi na celu ujednolicenie polskich przepisów w tym zakresie. W związku z tym w kraju pojawiło się wiele pytań na temat tego, czy będziemy musieli wymienić ważne jeszcze dowody osobiste starego typu?

Czytaj też: Pomysł na biznes: Zabawne przypinki do ubrań

Według wprowadzanych obecnie przepisów nie będzie obowiązywał żaden przymus wymiany nadal obowiązujących dokumentów tożsamości. Z dowodów starszego typu będzie można śmiało korzystać, aż do końca ich ważności. Nowy dowód osobisty otrzymają jedynie osoby, którym po 2 sierpnia skończy się ważność dokumentu, bądź kończą 18 lat.

Nowy dowód osobisty będzie zawierał odcisk palca i odręczny podpis

- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online - stwierdził minister Marek Zagórski.

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej zostało zobligowane do umieszczenia w dowodach tożsamości odcisków palców (w warstwie elektronicznej). A także odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno podpis, jaki i odcisk trzeba będzie osobiście zostawić w urzędzie. Jest to główny powód dlaczego od 2 sierpnia zniknie możliwość składania wniosków o nowy dokument online.

Zobacz również: Google Cloud w Polsce. Morawiecki: Polska jest dobrym miejscem na inwestycje

Kolejną zmianą, tym razem estetyczną, będzie oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi UE, które pojawi się na dokumencie. Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w tym roku wnioski o nowy dowód osobisty powinno złożyć 1 546 700 rodaków. Dodatkowo ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat i będą oni wnioskować o pierwszy dowód.

Sonda
Czy UE słusznie dąży do ujednolicenia dokumentów tożsamości w państwach członkowskich?
Express Biedrzyckiej - Krzysztof Śmiszek: PiS złamie prawo „małą ratyfikacją”
Najnowsze

Materiał sponsorowany