Zmiany, które wejdą w życie od 2 sierpnia 2021 roku są wprowadzane po to, aby dostosować krajowe przepisy do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku. Ma to między innymi na celu ujednolicenie polskich przepisów w tym zakresie. W związku z tym w kraju pojawiło się wiele pytań na temat tego, czy będziemy musieli wymienić ważne jeszcze dowody osobiste starego typu?
Czytaj też: Pomysł na biznes: Zabawne przypinki do ubrań
Według wprowadzanych obecnie przepisów nie będzie obowiązywał żaden przymus wymiany nadal obowiązujących dokumentów tożsamości. Z dowodów starszego typu będzie można śmiało korzystać, aż do końca ich ważności. Nowy dowód osobisty otrzymają jedynie osoby, którym po 2 sierpnia skończy się ważność dokumentu, bądź kończą 18 lat.
Nowy dowód osobisty będzie zawierał odcisk palca i odręczny podpis
- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online - stwierdził minister Marek Zagórski.
Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej zostało zobligowane do umieszczenia w dowodach tożsamości odcisków palców (w warstwie elektronicznej). A także odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno podpis, jaki i odcisk trzeba będzie osobiście zostawić w urzędzie. Jest to główny powód dlaczego od 2 sierpnia zniknie możliwość składania wniosków o nowy dokument online.
Zobacz również: Google Cloud w Polsce. Morawiecki: Polska jest dobrym miejscem na inwestycje
Kolejną zmianą, tym razem estetyczną, będzie oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi UE, które pojawi się na dokumencie. Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w tym roku wnioski o nowy dowód osobisty powinno złożyć 1 546 700 rodaków. Dodatkowo ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat i będą oni wnioskować o pierwszy dowód.