Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Nowy Polski Ład. Składka zdrowotna, duże zmiany zaproponowane przez PiS

Nowy Ład. Nowa składka zdrowotna. Kto zapłaci więcej?

2021-05-15 11:11

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował na sobotniej konferencji prasowej Nowy Polski Ład. Jest to zakrojony na szeroką skalę i rozłożony na kilka lat plan zmian społeczno-gospodarczych mających na celu pozwolić Polsce wyjść obronną ręką z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa COVID-19. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także premier Mateusz Morawiecki przedstawił ogólne założenia jakie będzie obejmował Nowy Ład. Poruszono też kwestię służby zdrowia, czy składka zdrowotna ulegnie zmianie?

Nowy Polski Ład

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że zaprezentuje Polski Nowy Ład jeszcze pod koniec marca bieżącego roku. Jednak w związku w szybko pogorszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, zdecydowano się na przełożenie tego przedsięwzięcia. Teraz, gdy powoli sytuacja związana z nowymi przypadkami zachorowań na COVID-19 się normuje zdecydowano się na prezentacje. Początkowo media donosiły, że Nowy Ład będzie jedynie programem PiS-u, jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie i prezentacji dokonywali nie tylko premier Mateusz Morawiecki i prezes partii Jarosław Kaczyński, ale także koalicjanci z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienia Jarosława Gowina.

Strona rządowa podzieliła program na 10 głównych rozdziałów. Są to kolejno: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, a także Złota jesień życia.

PiS zaprezentował Nowy Polski Ład, czy składka zdrowotna wzrośnie?

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało zmiany dotyczące służby zdrowia. Celem jest przeznaczenie nawet 7 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu najbliższych kilku lat. Plany zakładają likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego, ma być ona płacona w pełnej wysokości, od całych zarobków. Dzięki temu NFZ powinno otrzymać kilkanaście miliardów złotych ekstra wpływów rocznie. Wprowadzi to nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku.

- Rozwiązaniem jest wprowadzenie jednolitej dla wszystkich - bez względu na rodzaj i formę wykonywanej pracy - składki zdrowotnej, liczonej proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) bez możliwości odliczania, podobnie jak przy umowie o pracę. - zaznaczył premier Morawiecki

Sonda
Czy Nowy Ład uzdrowi gospodarkę?
Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze