Nowy ład PiS

i

Autor: Materiały prasowe Nowy ład PiS

Nowy Ład. 12 tys. zł od drugiego dziecka! Kredyt bez wkładu własnego [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2021-05-15 12:55

Nowy Polski Ład 2021. Rusza Nowy Ład. W sobotę o godz. 10 rozpoczęła konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentują Polski Ład (wcześniej nazywany Nowym Ładem), czyli nowy społeczno-gospodarczy program ugrupowania na okres pocovidowy. Wśród nowych propozycji pojawiły się m.in. emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, kwota wolna od podatku 30 tys. zł, 12 tys. zł dla rodzin od drugiego dziecka czy częściowe umorzenia kredytów hipotecznych i dopłaty do wkładów własnych. Sprawdź szczegóły poniżej.

Nowy Ład. Szczegóły nowych programów

O godz. 10 w sobotę rozpoczęła się konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentują Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Konwencja w związku z nadal obowiązującymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią odbywa się w formie zdalnej. Planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a także liderów Porozumienia i Solidarnej Polski - Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobry.

ZOBACZ: Nowy Ład. Emerytury bez podatku. Emerycie! Sprawdź, ile zyskasz! [TABELA]

RELACJA NA ŻYWO:

12:48: Zakończyło się spotkanie Zjednoczonej Prawicy, na którym przedstawiono szereg nowych inicjatyw wchodzących w skład Polskiego Ładu. Liderzy trzech ugrupowań oraz premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podpisali się pod nim, odnawiając umowę koalicyjną. Teraz politycy ruszają w Polskę na konsultacje dotyczące poszczególnych rozwiązań z Polskiego Ładu.

12:47: KONIEC KONWENCJA PIS, POROZUMIENIA I SOLIDARNEJ POLSKI.

12:45: Bezpieczeństwo Plus - element programu Polskiego Ładu, za który odpowiada Solidarna Polska, to pakiet kilkunastu ustaw, które mają zapewniać Polsce bezpieczeństwo i by rosła w siłę - powiedział w sobotę minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

12:40:

- Jeżeli chodzi o efektywność zabezpieczania majątku udało nam się zwiększyć dwudziestokrotnie efektywność odbierania majątku przestępcom. Poprzez mądre, przemyślane zmiany w prawie możemy osiągnąć sukces - zaznaczył Ziobro.

12:36:

Zestaw ustaw dotyczących obszaru bezpieczeństwa, które przygotowywaliśmy, jest kontynuowaniem tego, co dobre, co się sprawdziło - podkreślił minister sprawiedliwości.

12:29:

Ziobro: Zapewnienie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych oczekiwań Polaków. Widzą oni różnicę pomiędzy Zjednoczoną Prawicą, a poprzednią ekipą i ich polityką. My mówimy, ale i podejmujemy konkretne zmiany.

12:25:

- Szansa na dalsze reformy naszego państwa, rozwój gospodarki i polskich rodzin. Czas po pandemii poświęcimy na długo oczekiwaną ofensywę .To również dowód na to, że Zjednoczona Prawica to jedyna siła polityczna zdolna do realizacji odważnych planów - napisał na Twitterze wiceminister Sebastian Kaleta, członek Solidarnej Polski.

12:17:

Pomimo choroby, na kongresie PiS, pojawił się także szef drugiego z koalicjantów - Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski. 

12:16: 

Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą powrócić polskiej gospodarce na ścieżkę szybkiego, dynamicznego wzrostu. Te rozwiązania zapewnią Polakom pracę i dobre wynagrodzenie. Zależy nam na tym, aby to polscy przedsiębiorcy, polski kapitał, w jak najszerszym zakresie wychodził poza granicę kraju. Musimy promować polską markę. Stawiamy na Polskę i polskie firmy - dodał na zakończenie wicepremier Gowin.

12:13:

- Nowe przepisy nie pozwolą na budowanie osiedli bez wyposażenia ich w żłobki, szkoły, tereny zielone. Wprowadzimy przejrzyste plany i zlikwidujemy decyzje, które zaburzają ład przestrzenny - dodał Gowin.

12:11:

Wprowadzimy ustawę o pracy zdalnej, który zrównoważy interesy pracowników i pracodawców - podkreślił prezes Porozumienia. 

12:10: 

Wicepremier Gowin: Wprowadzamy do rozwiązań podatkowych współczynnik korygujący. Wyższe koszty uzyskania przychodu dla osób zarabiających między 6 a 10,5 tys. zł.

12:02: 

W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów - zapowiedział Gowin.

11:59:

Ustawa o bonie mieszkaniowym jest gotowa - zapowiada wicepremiera. Teraz dokument trafi do konsultacji. Rodzina z trójką dzieci otrzyma 100 tys. zł bezzwrotnej pożyczki! Wysokość bonu będzie uzależniona jedynie od liczby posiadanej dzieci, a nie powierzchni nieruchomości czy dochodu rodziców.

11:55:

Na scenie pojawił się prezes Porozumienia - wicepremier Jarosław Gowin, czyli pierwszy z dwóch koalicjantów PiS w Zjednoczonej Prawicy.

Sonda
Czy podobają Ci się założenia Nowego Polskiego Ładu?

11:52:

Na zakończenie swojego wystąpienia Elżbieta Witek poruszyła też kwestie polityki zdrowotnej. - Rozszerzamy dla wszystkich kobiet w ciąży badania prenatalne, które będą darmowe. Program #Profilaktyka40Plus. Badania będą powiązane z badaniami u lekarza medycyny pracy.

11:50: 

-  Program #MaluchPlus okazał się celnym programem. Chcemy ogłosić program ,,Żłobek w każdej gminie”, dla chętnych gmin - dodała marszałek Sejmu. Marszałek Sejmu: wprowadzimy wspólne rozliczanie podatkowe w roku zawarcia małżeństwa; uruchomimy program żłobek w każdej gminie; wprowadzimy darmowe badania prenatalne.

11:41: 

Poza licznymi propozycjami programowymi, nie zabrakło też odniesienia do bieżącej polityki. Marszałek Sejmu wypomina opozycji krytykowanie 500 plus w czasie wdrażania programu rodzinnego. 

11:39:

Na scenie pojawiła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - "Przez ponad rok czasu z pandemią zatrzymał się świat i zatrzymaliśmy się my. Świat wygląda zupełnie inaczej. Pandemia wprowadziła zmiany we wszystkich obszarach naszego życia".

11:35:

W trakcie kongresu PiS doszło do ważnego wydarzenia politycznego. Założenia Polskiego Ładu zostają wpisane do nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. - Bardzo dziękuję naszym koalicjantom - podkreśli prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podpisy pod dokumentem - oprócz Jarosława Kaczyńskiego, złożyli: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin, premier Mateusz Morawiecki oraz minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro.

11:31:

Zakończyło się wystąpienia szefa rządu Mateusza Morawieckiego. 

11:30:

- Wraz z budową jak największej liczby mieszkań i domów będziemy mogli wypracować także presję cenową w dół, aby ceny mieszkań nie tylko rosły, aby do pewnego stopnia uwolnić rynek mieszkaniowy - dodał premier.

11:28: 

Wprowadzimy możliwość pracy bez podatku dla emerytów - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawiając założenia Polskiego Ładu. Dodał, że jest to zachęta dla tych, którzy mogą i chcą pracować.

11:11:

- Przebudowaliśmy program mieszkaniowy; będzie państwowa gwarancja wkładu własnego do wysokości 100 tys. zł. przy zakupie mieszkania; w przypadku drugiego i kolejnego dziecka - umorzenie kredytu do poziomu 150 tys. zł. - dodaje szef rządu.

11:04:

Premier: zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka; wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka. 

10:57:

 Morawiecki: Nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku.

10:50: 

Pierwszy filar Polskiego Ładu to reforma służba zdrowia. Drugi - bardziej sprawiedliwy system podatkowy. Punkt trzeci - emerytura do 2,5 tys. złotych bez podatku. Filar czwarty: program mieszkaniowy. I ostatni - to wielki program inwestycyjny - zapowiedział szef rządu.

10:45:

Gospodarze kongresu zapowiedzieli wystąpienie "drugiego z architektów" sukcesu gospodarczego Polski w czasie pandemii koronawirusa - premiera Mateusza Morawieckiego. - Dzisiaj potrzebny jest plan, dobra strategia i zdolność do jej realizacji, a także wiarygodność w tej realizacji. Zasadniczym celem naszego planu jest to, abyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy Polski Ład - rozpoczął Morawiecki.

10:40:

Jarosław Kaczyński zakończył inauguracyjne przemówienie prezentujące ogólne założenia Polskiego Ładu.

10:29: 

"Ci, którzy zarabiają do 10,5 tys. zł miesięcznie, też będą mieli niewielkie, ale jednak zmniejszenie podatku".

10:26:

- Kolejny mechanizm obniżenia podatków to podwyższenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili jest to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Jest to pierwsza podwyżka od 12 lat. Nie zapominamy również o tych lepiej zarabiających - dodał prezes PiS.

10:25:

"Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będzie bez podatku".

10:23:

Kaczyński przedstawia zarys nowych projektów obozu rządzącego. - Zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W 2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB. - Ośrodek obsługi pacjentów. Kto będzie chciał, to będzie mógł tam przekazać swoje medyczne dane. Każdy będzie mógł skorzystać z internetu albo infolinii, żeby zapisać się do lekarza. Będą smsy przypominające o wizytach. Cały ten mechanizm ma być bardzo sprawny. Musimy kształcić coraz więcej lekarzy, dotyczy to również pielęgniarek, ale i innych pracowników służby zdrowia. Przeprowadzimy wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy, i będziemy mieć do tego wszelkie instrumenty - powiedział.

10:17: 

Polski Ład jest z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że Polacy są głęboko przekonani, że należy im się takie życie, jak w krajach na zachód i południe od naszych granic. I my chcemy te aspiracje zaspokoić. I w tej chwili jest na to szansa - dodaje Kaczyński.

10:12:

- Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawność, wierzymy w rozsądek Polaków i dlatego przedstawiamy Polski Ład - powiedział lider PiS.

10:10:

Na scenie pojawił się prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński.

10:06:

Gospodarzami wydarzenia są: Natalia Nitek-Płażyńska i Jakub Banaszek.

10:00:

Od odśpiewania hymnu Polski rozpoczęła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości.

9:38:

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba nie przebiera w słowach krytykując Nowy Ład PiS. - Ile jeszcze tych kłamstw usłyszymy? Megalomania kłamców, czyli cały PiS! - pisze polityk.

9:22: 

Dotychczas w dywagacjach medialnych pojawiały się głównie plotki o zmianach w emeryturach, propozycjach poprawy sytuacji demograficznej, czy systemie podatkowym. Jakie szczegóły ujawniła natomiast minister Marlena Maląg? - "Rozwiązania związane z polityką mieszkaniową, podatkową, możliwością łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym na pewno znajdą odzwierciedlenie w programie, który jutro zostanie przedstawiony". Rozwiązania mogą dotyczyć wzrostu kwoty wolnej od podatku, a także podniesienia limitu dochodów w drugim progu podatkowym - przekonywała minister rodziny.

8:45:

Już niespełna godzina pozostała do początku prezentacji Nowego Ładu. Transmisja będzie dostępna na kanałach społecznościowych Prawa i Sprawiedliwości.

7:55:

Przed nami gorąca politycznie sobota. Zjednoczona Prawica po wielu tygodniach sporów ma wspólnie przedstawić nowy program społeczno-gospodarczy nazywany Nowym Ładem lub Polskim Ładem. Opozycja jednak nie śpi i punktuje obóz rządzący. - Z miesiąca na miesiąc ceny w Polsce rosną! Na tle krajów Unii Europejskiej polska inflacja jest niestety największa - podkreśla na Twitterze Bartosz Wiśniakowski, zastępca burmistrza dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy i wiceprzewodniczący klubu radnych w Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Mazowsza.

7:22:

"Sprawne i nowoczesne państwo" i "Spójność społeczna" to kolejne spoty pod hasłem "Czas na #PolskiŁad!", opublikowane w piątek przez PiS na profilu partii na Facebooku.

7:01: 

"Polski Ład" to program całej Zjednoczonej Prawicy, nasi koalicjanci wyrazili chęć włączenia się w prace, uznaliśmy, że to tylko wzbogaci zawartość tego programu - powiedział zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.

19:03:

Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko poznali już szczegóły Nowego Ładu. W rozmowie z „Super Expressem” politycy przyznają, że w programie PiS nie brakuje elementów zaczerpniętych z programu Kukiz’15. – Ku naszemu zadowoleniu, uwzględniono sporo naszych koncepcji jeszcze z poprzedniej kadencji Sejmu, dotyczących, czy to rolnictwa, czy spraw społecznych. Nowy Ład generalnie nam się podoba, ale będzie podobał się w pełni, jeśli obok Nowego Ładu, będziemy mieli również gwarancję realizacji naszych postulatów ustrojowych – powiedział nam Paweł Kukiz.

18:59: 

Do ostatniej chwili ważyło się, czy w prezentacji Nowego Ładu wezmą udział również liderzy koalicyjnych partii: Porozumienia i Solidarnej Polski. Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł "SE" okazuje się, że tak. Program ma zostać zaprezentowany jako wspólny plan Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Gowin będzie mówił m.in. o subwencji dla samorządów, która ma być rozdzielana według specjalnego algorytmu. Z kolei o wkładzie Solidarnej Polski do Nowego Ładu będzie mówił Zbigniew Ziobro. Prezentacja Nowego Ładu będzie transmitowana online.

Nowy Ład

Konwencja programowa PiS pierwotnie miała się odbyć 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią koronawirusa została przełożona. W czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła nieoficjalne informacje na temat daty prezentacji programu. W czasie konwencji, która odbędzie się w formie zdalnej planowane są wystąpienia m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polski Ład ma się składać z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze