Nie masz 500plus

i

Autor: GRAFIKA SE Piotr Serocki

Nie masz 500 plus? BĘDZIESZ MIAŁ MNIEJSZE PODATKI! Szokująca decyzja!

2021-03-14 4:11

Pomysłów na ograniczenie 500 plus, a tym samym ratowanie budżetu nie brakuje. Ponowne wprowadzenie progu dochodowego, 500 plus tylko dla pracujących lub tylko dla ubogich, 500 plus w formie bonu lub rzeczowej - to tylko niektóre z propozycji pojawiających się w dyskusji publicznej. Często do głosu dochodzą osoby pracujące, mające dobre zarobki, ale bezdzietne, mówiąc wprost "nasze podatki idą na 500 plus, a my nie mamy z tego nic". Postanowiliśmy sprawdzić, co Polacy myślą o tym, by osobom nie pobierającym świadczenia 500 plus obniżyć podatki lub nawet je całkowicie znieść.

Od kiedy tylko w Polsce pojawił się koronawirus i rozpoczął lockdown, a kolejne gałęzie gospodarki były całkowicie lub częściowo sparaliżowane, pojawiały się głosy, by ograniczyć świadczenia socjalne, zwłaszcza 500 plus. Miał to być sposób na ratowanie budżetu. Nic dziwnego, w końcu 500 plus kosztuje nas co roku ponad 40 mld złotych. Rząd Zjednoczonej Prawicy jasno dał do zrozumienia jednak, że swojego programu dla rodzin nie zlikwiduje.

- Polskiego rządu nie stać na rezygnację z 500 plus - stwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".

Program więc pozostanie. Ochoczo z 500 plus korzystają wszystkie rodziny - zarówno te, które także swoimi zarobkami dokładają się do budżetu państwa, jak i żyjące tylko z tzw. socjali. Program finansują też osoby bezdzietne, często dobrze sytuowane finansowo. Te po 25. roku życia często pytają się "a co my dostajemy od państwa"? Dlatego postanowiliśmy zapytać Polaków, co myślą o uldze podatkowej dla osób, które z programu nie korzystają. Aż 59 proc. czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" uznało, że osoby nie pobierające 500 plus powinny być całkowicie zwolnione z podatku (tj. zarobki brutto równałyby się netto). 17 proc. oceniło, że lepszym pomysłem byłoby częściowe zwolnienie z podatków. 19 proc. naszych czytelników nie chciało słyszeć o takim rozwiązaniu. Pozostałe osoby nie miały zdania.

ZOBACZ: „Rolnicy. Podlasie” Ujawniamy, ile się tam zarabia

Czy rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydowałby się na tak duże wsparcie? Wątpliwe. Jednak z medialnych doniesień wynika, że PiS chce zwiększyć kwotę wolną od podatku. Czy faktycznie tak się stanie, przekonamy się 20 marca na konwencji PiS, gdzie zaprezentowany zostanie szczegółowo program "Nowy ład".

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawego?
Edyta Górniak w Krakowie. Nie uwierzysz jaki dała napiwek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze