Rolnicy. Podlasie Zarobki

i

Autor: Piotr Łozowik / Polska Press/shutterstock "Rolnicy. Podlasie" Zarobki

„Rolnicy. Podlasie” Ujawniamy, ile się tam zarabia

2021-03-13 3:00

Serial „Rolnicy. Podlasie” bez wątpienia podbił serca Polaków. Każdy odcinek przyciąga przed telewizory niemal milion widzów spragnionych informacji o tym, jak naprawdę wygląda ciężka ale dająca olbrzymią satysfakcję praca na podlaskiej wsi. Wielu widzów zastanawia się też z pewnością, ile zarabiają bohaterowie serialu „Rolnicy. Podlasie” oraz ich rodziny i sąsiedzi. Sprawdziliśmy to.

Gienek i Andrzej Onopiuk z Plutycz to jedni z głównych bohaterów popularnego serialu dokumentalnego "Rolnicy. Podlasie", który jest pokazywany na antenie Focus TV. Mają duże gospodarstwo. Hodują ok. 40 sztuk bydła, mają pięć koni, a także kury, kaczki, gęsi czy indyki. Cały ich majątek to 50 hektarów ziemi. Żyją bardzo skromnie, w drewnianym domu. Niedawno ujawniliśmy, jaką emeryturę dostaje Gienek. Po ponad 40 latach pracy otrzymał raptem 1000 zł. Dzisiaj, za sprawą waloryzacji, może już liczyć na skromne 1200 zł. Gienkowi i Andrzejowi w kolejnych odcinkach towarzyszą m.in. Emilka z Laszek, Tomek i Monika z Pokaniewa, Michał i Natalia z Haciek, czy Maciek z Hundzicz. Zapewne wielu widzów zastanawia się ile zarabia się na Podlasiu, jak wysokie jest bezrobocie w tym regionie i jaki jest status majątkowy mieszkańców tej pięknej krainy. Sprawdziliśmy to wszystko.

CZYTAJ TAKŻE: Będą emerytury bez podatku?! Seniorzy zyskają kilkaset złotych miesięcznie

Żeby się dowiedzieć, ile zarabiają mieszkańcy Podlasia i jak wygląda sytuacja gospodarcza w regionie, trzeba przeanalizować dane, których dostarcza Główny Urząd Statystyczny. Tak, też zrobiliśmy. Na Podlasiu mieszka niemal 1,2 mln. osób  (stan na 30 VI 2020 r.).  

 bezrobotni zarejestrowani – 39,5 tys.

stopa bezrobocia – 8,1 proc.

przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – 119,3 tys.

przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw – 4647,02 zł

CZYTAJ TAKŻE: Emerytury bez podatku. Decyzja zapadła!

Zarobki na poziomie 4600 zł brutto to oczywiście średnia i to w dodatku tylko w przypadku osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Warto zatem zagłębić się w szczegółowsze dane, by poznać prawdziwy obraz Podlasia. Takich danych dostarcza oczywiście GUS ale te najbardziej szczegółowe pochodzą z 2018 roku.

połowa zatrudnionych pracowników otrzymała miesięczne wynagrodzenie do 3896,90 zł

10 proc. najniżej zarabiających pracowników otrzymało miesięczne wynagrodzenie co najwyżej w wysokości 2289,93 zł

10 proc. najwyżej zarabiających pracowników otrzymało miesięczne wynagrodzenie co najmniej w wysokości 6843,95 zł

6,7 proc. ogółu zatrudnionych otrzymało miesięczne wynagrodzenie co najwyżej równe wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

1,2 proc. ogółu zatrudnionych otrzymało miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto co najmniej równe dwukrotnemu przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu, czyli 8885,29 zł.

Jak widać, średnia nie do końca oddaje prawdziwy obraz zarobków na Podlasiu.

Już 14 marca, w niedzielę, odbędzie się premiera nowego 1. odcinka 3. sezonu serii. Nadal będziemy śledzić losy między innymi Gienia i Andrzeja, Emilki, Tomka z Pokaniewa, Natalii i Michała z Haciek oraz Maćka z Kundzicz, ale pojawią się też zupełnie nowi bohaterowie.

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna zostać zwiększona?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze