Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Nowy Polski Ład. Rewolucja w podatkach. Kto zapłaci więcej?

Nowy Ład. Rewolucyjne zmiany, nowa kwota wolna od podatku

2021-05-15 10:23

Rewolucyjne zmiany w podatkach. Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim zaprezentowali Nowy Polski Ład. Zakrojony na szeroką skalę program społeczno-gospodarczy, który ma pomóc Polsce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa COVID-19. Rządowe plany sięgają kilku najbliższych lat. Jedną z ważniejszych kwestii są zmiany w podatkach. Kto będzie musiał płacić wyższe daniny?

Nowy Polski Ład

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że zaprezentuje Nowy Polski Ład jeszcze pod koniec marca bieżącego roku. Jednak w związku w szybko pogorszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, zdecydowano się na przełożenie tego przedsięwzięcia. Teraz, gdy powoli sytuacja związana z nowymi przypadkami zachorowań na COVID-19 się normuje zdecydowano się na prezentacje. Początkowo media donosiły, że Nowy Ład będzie jedynie programem PiS-u, jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie i prezentacji dokonywali nie tylko premier Mateusz Morawiecki i prezes partii Jarosław Kaczyński, ale także koalicjanci z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienia Jarosława Gowina.

Strona rządowa podzieliła program na 10 głównych rozdziałów. Są to kolejno: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, a także Złota jesień życia. Jakie zmiany w podatkach zaproponowano?

Nowy Polski Ład przyniesie rewolucyjne zmiany w podatkach, kogą one obciążą?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości potwierdził dotychczasowe doniesienia o tym, że Nowy Ład podniesie kwot wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Ministerstwo finansów oszacowało, że dodatkowy koszt takiego kroku to około 20 mld zł w skali roku. Taki wzrost kwoty wolnej, oznacza zwolnienie z PIT emerytur i rent do kwoty około 2,5 tys. zł.

Zmianie ulegnie również próg podatkowy, który nie był podnoszony od kilkunastu lat. Wzrośnie drugi próg podatkowy z obecnych około 85 tys. zł do 120 tys. Bez zmian pozostaną za to stawki PIT, które obecnie wynoszą 17 i 32 proc.

Sonda
Czy Nowy Ład uzdrowi gospodarkę?
Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Najnowsze