Nowy Ład. Rewolucyjne zmiany, nowa kwota wolna od podatku

2021-05-15 10:23 Dariusz Derucki
Mateusz Morawiecki
Autor: KPRM Nowy Polski Ład. Rewolucja w podatkach. Kto zapłaci więcej?

Rewolucyjne zmiany w podatkach. Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim zaprezentowali Nowy Polski Ład. Zakrojony na szeroką skalę program społeczno-gospodarczy, który ma pomóc Polsce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa COVID-19. Rządowe plany sięgają kilku najbliższych lat. Jedną z ważniejszych kwestii są zmiany w podatkach. Kto będzie musiał płacić wyższe daniny?

Nowy Polski Ład

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że zaprezentuje Nowy Polski Ład jeszcze pod koniec marca bieżącego roku. Jednak w związku w szybko pogorszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, zdecydowano się na przełożenie tego przedsięwzięcia. Teraz, gdy powoli sytuacja związana z nowymi przypadkami zachorowań na COVID-19 się normuje zdecydowano się na prezentacje. Początkowo media donosiły, że Nowy Ład będzie jedynie programem PiS-u, jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa zmianie i prezentacji dokonywali nie tylko premier Mateusz Morawiecki i prezes partii Jarosław Kaczyński, ale także koalicjanci z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Porozumienia Jarosława Gowina.

Strona rządowa podzieliła program na 10 głównych rozdziałów. Są to kolejno: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, a także Złota jesień życia. Jakie zmiany w podatkach zaproponowano?

Nowy Polski Ład przyniesie rewolucyjne zmiany w podatkach, kogą one obciążą?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości potwierdził dotychczasowe doniesienia o tym, że Nowy Ład podniesie kwot wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Ministerstwo finansów oszacowało, że dodatkowy koszt takiego kroku to około 20 mld zł w skali roku. Taki wzrost kwoty wolnej, oznacza zwolnienie z PIT emerytur i rent do kwoty około 2,5 tys. zł.

Zmianie ulegnie również próg podatkowy, który nie był podnoszony od kilkunastu lat. Wzrośnie drugi próg podatkowy z obecnych około 85 tys. zł do 120 tys. Bez zmian pozostaną za to stawki PIT, które obecnie wynoszą 17 i 32 proc.

Polski Ład: Premier zapowiada 12tys. złotych dla kolejnych dzieci
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze