domowy budżet i oszczędzanie pieniędzy

i

Autor: pexels.com

"Obligacje Morawieckiego" coraz bardziej opłacalne. Czy uratują oszczędności przed inflacją?

2022-07-01 12:50

Od 1 lipca 2022 roku wzrasta oprocentowanie oszczędnościowych obligacji Skarbu Państwa - rocznych oraz dwuletnich. Skorzystają na tym zarówno Ci, którzy zainwestowali w obligacje w czerwcu - oraz ci, którzy dopiero teraz mają w planach zakup.

Obligacje Skarbu Państwa dostępne dla Polaków

Ministerstwo Finansów wprowadzi do sprzedaży nowy typ obligacji detalicznych Skarbu Państwa - zapowiadał w maju premier Mateusz Morawiecki. Celem, który towarzyszył wprowadzeniu nowego produktu finansowego miała być ochrona oszczędności Polaków przed inflacją oraz skłonienie banków do podniesienia oprocentowania depozytów.

Resort finansów wywiązał się z zapowiedzi Mateusza Morawieckiego i udostępnił wszystkim chętnym możliwość zakupu rządowych obligacji. Oprocentowanie tych obligacji oparte jest o stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego. 

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Oprocentowanie obligacji rośnie 

Oprocentowanie tych obligacji w czerwcu wynosiło 5,25 % w skali roku (w przypadku obligacji rocznych) i 5,5 % (po powiększeniu o marżę w wysokości 0,25 punktu procentowego) w przypadku obligacji dwuletnich. Już niedługo na konta nabywców wpłyną odsetki z tytułu obligacji. Są one wypłacane co miesiąc. W przypadku inwestycji w kwocie 1 000 złotych, zysk po opodatkowaniu wyniesie około 3,50 złotych.

Zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego została podniesiona do poziomu 6 %.  W związku z tym od 1 lipca rośnie również oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Analogicznie więc oprocentowanie obligacji rocznych wyniesie 6%, dwuletnich - 6,25%.

Oferta resortu finansów jest szeroka

Dziś (1 lipca 2022 roku) zaczyna się drugi okres odsetkowy dotyczący obligacji kupionych 1 czerwca 2022 roku. W przypadku dokonania zakupu 2 czerwca 2022 roku, okres odsetkowy rozpocznie się 2 lipca 2022 roku. Kolejny wzrost oprocentowania może mieć miejsce w sierpniu, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej szykuje na kolejnym posiedzeniu kolejną podwyżkę stóp procentowych. Od dziś, mamy możliwość zakupu kolejnych serii rządowych papierów detalicznych. Ich oprocentowanie sięga 6% oraz 6,25%. 

W ofercie resortu finansów jest wiele produktów finansowych. Poza rocznymi i dwuletnimi obligacjami dostępne są również trzymiesięczne, trzyletnie, czteroletnie oraz dziesięcioletnie. Oferta obejmuje także tzw. "obligacje rodzinne" sześcioletnie i dwunastoletnie, które mogą nabyć beneficjenci programu 500 plus.

Najnowsze