Obniżony wiek emerytalny. Wiemy, kiedy ruszą wypłaty nowych emerytur

2017-10-05 16:24
Szczęśliwy senior
Autor: Shutterstock

Od 1 października obowiązuje w Polsce nowy, obniżony wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Przyszli emeryci mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od początku września. ZUS ostrzegał, że dodatkowe 330 tys. seniorów w placówkach Zakładu, może spowodować ogromne kolejki, ale również opóźnienia w wypłatach pieniędzy. Rzecznik rządu Rafał Bochenek ujawnił jednak, kiedy nowi emeryci otrzymają pierwsze świadczenia emerytalne.

Do tej pory do ZUS wpłynęło ok. 210 tys., z czego ponad 50 proc., czyli ponad 100 tys. już właściwie zostało pozytywnie zweryfikowanych przez ZUS. Osoby, które na początku września złożyły odpowiednie dokumentu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mogą się spodziewać wypłaty emerytury od 6 października -poinformował w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Zobacz koniecznie: Kiedy i komu najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert ZUS ujawnia

- Ci, którzy złożyli już taki wniosek we wrześniu, pewnie część z nich emeryturę otrzyma, na podstawie tej nowej ustawy, już 6 października, bo wtedy właśnie nastąpi wypłata świadczeń emerytalnych na podstawie nowej ustawy emerytalnej - powiedział rzecznik rządu w radiowej "Jedynce".

Rzecznik rządu Beaty Szydło szacuje, że osób, które skorzystają ze swojego uprawnienia na podstawie ustawy, którą wdrożył rząd jest ok. 330 tys. Do wtorku do ZUS wpłynęło ok. 210 tys. wniosków, z czego ponad 50 proc., czyli ponad 100 tys. zostało już pozytywnie zweryfikowanych przez ZUS. - Także te osoby najprawdopodobniej już 6 października otrzymają pierwsze świadczenia emerytalne - powiedział Bochenek.

W niedzielę, 1 października, w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Sprawdź też: 3 złote zasady, których powinien przestrzegać każdy senior

Zobacz również: Co pamiętasz z PRL-u? Te marki zostały reaktywowane po latach [QUIZ]

Czytaj także: Ile wyniesie twoja emerytura? Doradca ZUS zrobi dla ciebie symulację

 

Źródło: wnp.pl

Najnowsze