Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku

i

Autor: Getty Images Zastanawiacie się, jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2023 roku? A może jak obniżyć koszty ogrzewania? Odpowiedź w naszym artykule

Drogie ogrzewanie

Od marca 2023 wielkie podwyżki cen ogrzewania! Nawet 40 proc. więcej

2023-02-28 1:46

Zgodnie z ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował w czwartek 23 lutego 2023 roku maksymalne ceny dostaw ciepła poszczególnych dostawców, które będą obowiązywać już od 1 marca 2023 r. Są to ceny, które obowiązywały w dniu 30 września 2022 roku, ale powiększone o 40 proc. Zobacz, o ile mogą wzrosnąć rachunki za ogrzewanie.

Stawki za ogrzewanie 2023

Zestawienie wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych - wytwórców i dystrybutorów będzie podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła - podkreślił Urząd Regulacji Energetyki. Zgodnie z ustawą regulator na opublikowanie tych danych miał 10 dni od wejścia w życie ustawy.

Podany wykaz zawiera stosowane na dzień 30 września 2022 r. przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze zgodnie z zatwierdzonymi taryfami ceny: za zamówioną moc, ciepła i nośnika ciepła, oraz stawki opłat, które zostały powiększone o 40 proc. URE podkreśla, że opublikowane ceny i stawki są maksymalnymi kwotami netto, jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować do końca 2023 r. w rozliczeniach z odbiorcami takimi jak: gospodarstwa domowe; szpitale; żłobki; przedszkola; szkoły; domy pomocy społecznej i inne instytucje użyteczności publicznej; wspólnoty mieszkaniowe; spółdzielnie mieszkaniowe, które zapewniają dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

Ile zapłacimy za ciepło w 2023?

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, przepisy stanowią, że w rozliczeniach z odbiorcami stosowany jest najkorzystniejszy dla nich z trzech obowiązujących systemów wsparcia. Pierwszy przewiduje, że cena wytwarzania ciepła - bez uwzględniania kosztów dystrybucji - nie mogła przekroczyć ustawowego pułapu 150,95 zł za gigadżul ciepła wytwarzanego w źródłach gazowych lub olejowych, oraz 103,82 zł za gigadżul ciepła z pozostałych źródeł. Jednocześnie ceny netto nie mogą wzrosnąć więcej niż 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. Trzecia możliwość bazuje wprost na zatwierdzanych przez Prezesa URE taryfach firm ciepłowniczych.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z przepisami, jeśli okaże się, że cena wyliczona według nowych zasad okaże się niższa niż płacona przez odbiorców od początku października 2022 r., to ich rachunki zostaną wstecznie skorygowane. Wszyscy odbiorcy ciepła, których rachunki ulegną obniżeniu w związku z wprowadzeniem nowych zasad, zostaną o tym poinformowani przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Z kolei wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, jako klienci firm ciepłowniczych, muszą poinformować swoich lokatorów o nowych cenach i stawkach opłat za ciepło - podkreślił URE.

Sonda
Czy gdybyś miał dostęp do sieci gazowej, zdecydowałbyś się na ogrzewanie domu kotłem gazowym?
Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze