Kaczyński odpowie na babciowe Tuska?

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS, Piotr Molecki/East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER

Babciowe

Odpowiedź Kaczyńskiego zmiecie "babciowe" Tuska? "Oferta PiS korzystna dla tych co nie pracują"

2023-04-22 6:02

Propozycja "babciowego" Donalda Tuska, świadczenia przeznaczonego dla kobiet, które po ciąży wrócą do pracy, miała wprowadzić nie lada zamieszanie w szeregach PiS. Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna" Jarosław Kaczyński miał szykować odpowiedź partii na propozycję Platformy. Zapytaliśmy o zdanie w kwestii "babciowego" prezesa Instytutu Emerytalnego dr Antoniego Kolka.

PiS odpowie na "babciowe" waloryzacją 500 plus? "Dla tych, którzy nie pracują oferta PiS-u będzie korzystniejsza"

O odpowiedzi na "babciowe" Tuska pisał już "Dziennik Gazety Prawnej". Jednym z rozwiązań, które ma skontrować propozycję Platformy Obywatelskiej jest waloryzacja programu 500 plus, czyli zwiększenie kwoty jaką rodzice będą otrzymywać na dziecko.

- Widać dwa rodzaje podejść, PiS mówi, żeby było co do zasady rozdawnictwo i przekazywanie środków niezależnie od tego, czy ktoś pracuje, czy nie. Platforma przyjęła inną strategię, że za pracę ma być dodatkowe dofinansowanie, dodatkowe środki. Ale nie wiem, które jest lepsze. Jeśli spojrzymy na oba podejścia, to widzimy linię, która je różni. Zależy od tego jakim wyborcą jesteśmy. Pewnie dla tych wyborców, którzy nie pracują oferta PiS-u będzie korzystna, dla tych którzy pracują, oferta Platformy będzie korzystniejsza. W zależności od naszej sytuacji na rynku pracy i finansowej, zależy jak będziemy patrzyli na rozwiązania - komentuje Antoni Kolek.

PiS zaproponuje swoje babciowe? Trudno będzie przebić ofertę

DGP podawało, że Prawo i Sprawiedliwość planuje również zaproponować własne "babciowe" dla matek wracających na rynek pracy. Nie podano jednak szczegółów programu.

- Nie wiemy jakie będą szczegóły tego rozwiązania, więc trudno powiedzieć. [...] Pytanie jednak jakie będą kwoty, na razie są niesprecyzowane, bo nie mamy oficjalnych informacji. Wsparcie, które zaproponowała Platforma przy "babciowym" jest 24 miesiące, to 1500 zł miesięcznie, daję nam kwotę 36 tys. zł. Trudno te kwotę przebić zasiłkiem, czy dofinansowaniem, wydaje się, że cały czas ta oferta platformy jest hojniejsza - mówi Superbiznesowi dr Kolek.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Co lepsze: Waloryzacja 500 plus do 700 plus czy Babciowe?
Najnowsze