Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych  przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku

i

Autor: Shutterstock Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku

Ogromne podwyżki cen prądu w Polsce! Zapłacimy najwięcej w całej Europie

2018-07-30 15:15

Mamy złą wiadomość dla wszystkich odbiorców prądu w Polsce. Wszyscy dostaną po kieszeni. Eksporterzy stracą konkurencyjność, a ludzie zapłacą więcej - pisze "Rzeczpospolita". Podwyżki będą tak duże, że ceny energii w naszym kraju będą najwyższe w całej Unii Europejskiej. Sprawdź, ile wkrótce zapłacisz za prąd. 

Jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), po 2020 r. będziemy mieli najwyższe w Europie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców. - Będziemy drożsi nie tylko od naszych sąsiadów, ale i w całej Unii przy relatywnie niższej sile nabywczej - twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO i współautor prognozy będącej projekcją skutków politycznych wyborów co do przyszłej struktury wytwarzania opartej w 50 proc. na czarnym paliwie, uzupełnionej atomem i odnawialnymi źródłami energii.

Jakich podwyżek cen prądu należy się spodziewać? O wyliczenia pokusił się serwis branżowy wnp.pl. W tej perspektywie mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) zapłacą za megawatogodzinę (MWh) nawet 381 zł, czyli o 19,2 proc. więcej niż w 2015 r. (stawki netto w cenach stałych z 2017 r., bez inflacji). Prąd dla gospodarstw domowych podrożeje o 22,3 proc., do 316 zł/MWh, a koszty energii dla przemysłu wzrosną o 8,9 proc., do 259 zł/MWh - czytamy na wnp.pl.

Jak wyjaśniają eksperci, jedną z głównych przyczyn wzrostu cen energii jest konieczność uwzględnienia coraz wyższych opłat za emisję CO2. Ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym rosną już od początku roku.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze