Już można składać wnioski o rentę wdowią
Od środy 1 stycznia można składać przez internet wypełnione formularze do ZUS-u o wypłatę renty wdowiej , a od czwartku można składać również osobiście. Jak ustalił "Fakt", według stanu na czwartek na godz. 10, do zakładu złożono ponad 700 wniosków. Rentę wdowią będzie wypłacał też KRUS i zakłady emerytalne służb mundurowych. Wnioski o nowe świadczenie można składać od 1 stycznia, a pierwsze wypłaty ruszą od 1 lipca.
Renta wdowia - komu przysługuje nowe świadczenie?
Renta wdowia zostanie przyznana tym osobom, które łącznie spełnią następujące warunki:
* ukończyły 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni),
* do dnia śmierci małżonka (lub małżonki) pozostawały we wspólności małżeńskiej,
* nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym kobieta ukończyła 55 lat, a mężczyzna 60 lat,
* nie są obecnie w związku małżeńskim.
ZUS podkreśla, że zanim wdowa lub wdowiec złoży wniosek o rentę rodzinną, powinien mieć ustalone prawo do dwóch świadczeń – emerytury i renty rodzinnej. Jeśli więc pobierał jedno z nich, a nie miał ustalonego prawa do drugiego – najpierw musi o to wystąpić. W przeciwnym razie, decyzja o przyznaniu wdowiej renty będzie odmowna.
Ile wynosi renta wdowia?
Renta wdowia pozwala na łączenie emerytury z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Seniorzy mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Od 2027 r. udział drugiego świadczenia wyniesie 25 proc.
Jaki wniosek o rentę wdowią?
Na stronie ZUS został opublikowany wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną [link do wniosku]. Wzór wniosku jest dostępny również w każdej placówce ZUS.