Sławomir Mentzen, Piotr Szumlewicz

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS, Paweł Wodzyński/EAST NEWS

Prawo pracy

Olbrzymie problemy Mentzena. Jest doniesienie po tym, jak podał ile płaci jego kancelaria

2023-04-19 17:02

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa, której przewodniczącym jest Piotr Szumlewicz skierował do Państwowej Inspekcji Pracy pismo, w którym poinformował o możliwym łamaniu prawa pracy przez Kancelarię Mentzen w sprawie. Zdaniem Piotra Szumlewicza "polityk, który przedstawia takie oferty pracy, nie powinien mieć nic do powiedzenia w skali kraju".

Szumlewicz zaskarża Mentzena do inspekcji pPracy!

Dla osób które śledzą uważniej polską scenę polityczną, zwłaszcza tą związaną z gospodarczymi sporami, nie jest tajemnicą, że Piotr Szumlewicz delikatnie mówiąc ma "na pieńku" z wolnorynkowymi politykami. Tym razem przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa złożył skargę do PIP o możliwym łamaniu prawa przez Kancelarię Mentzen.

- W swoich ofertach firma zdaje się omijać przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia o pracę. Firma proponuje między innymi stawki 1800-2700 zł brutto za pracę na pół/trzy czwarte etatu w ramach umowy zlecenie na stanowisku asystenta/ki ds. wsparcia IT. Minimalna stawka godzinowa wynosi obecnie 22,80 zł brutto. Etat wynosi średnio 168 godzin miesięcznie, a zatem Kancelaria Mentzen proponuje 21,43 zł brutto za godzinę. To stawka niższa od ustawowej płacy minimalnej. Podobnie niskie wynagrodzenia firma proponuję dla asystenta/ki ds. obsługi klienta. Jeszcze niższe stawki Kancelaria Metznen proponuje na stanowisku „praktykantki w dziale doradztwa podatkowego”. Stawki wynoszą tutaj zaledwie 1500-2500 zł brutto za miesiąc, a pracodawca pisze, że chodzi o pracę na pełnym etacie lub jego części. Biorąc pod uwagę wysokie oczekiwania pracodawcy i szeroki zakres obowiązków, trudno zrozumieć, dlaczego pracowników na tym stanowisku nazywa się „praktykantami/stażystami”. Wydaje się, że chodzi tu raczej o próbę celowego ominięcia prawa pracy i zaniżenia standardów płacowych - czytamy w skardze Piotra Szumlewicza.

Związkowcy zwracają uwagę również na słowa w ogłoszeniu o tym, że Kancelaria Mentzen szuka osób, które "chcą pracować ponad normę", zdaniem Piotra Szumlewicza może to sugerować, że "firma chce omijać przepisy prawa pracy, w tym limity czasu". Zarzucił także, że oferowana jest umowa zlecenie, gdy spełniane są wszystkie ustawowe kryteria umowy o pracę.

Kancelaria Mentzen zapewnia, że wszystko jest zgodne z prawem pracy

Gdy pisaliśmy o ogłoszeniach o pracę w Kancelarii Mentzen, uzyskaliśmy komentarz przedstawicielki kancelarii, że wszystkie stawki są zgodne z prawem pracy i wynagrodzenie jest zależne od wymiaru godzinowego. Ponadto w przypadku gdyby do pracy aplikowała osoba z doświadczeniem, możliwe jest również negocjowanie wyższego wynagrodzenia w ogłoszeniu. 

Warto również dodać, że przepisy pozwalają na odbywanie w firmach bezpłatnych praktyk. Pracodawca więc sam ustala, czy płaci za praktyki i jeśli to robi, to w jakiej kwocie wynagradza praktykanta.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Chciałbyś pracować dla Sławomira Mentzena?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze