Decyzja TSUE w polskich sprawach frankowych

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Rzecznik TSUE

Polscy frankowicze odzyskają pieniądze

2023-02-16 11:23

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił opinię w kluczowej sprawie dla frankowiczów. Zgodnie z opinią rzecznika w sprawie frankowiczów po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń.

Ważna opinia w sprawie frankowiczów

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE przedstawił swoją opinię na temat unieważnienia umowy o kredyt. To bardzo ważna sprawa dla frankowiczów. Chociaż nie będzie to jeszcze oficjalne ogłoszenie wyroku, to przyjęte w opinii stanowisko tak naprawdę przedstawia linię orzeczniczą TSUE.

Rzecznik Generalny Anthony Michael Collins uznał, że Dyrektywa 93/13 nie stoi na przeszkodzie, by konsument mógł domagać się dodatkowych świadczeń po unieważnieniu umowy. Zgodnie z opinią rzecznika w sprawie frankowiczów, po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń.

Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych - ocenił w opublikowanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Michael Collins. Sprawa dotyczy frankowiczów z Polski.

"Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych; banki nie mają tego prawa" - ocenił Collins.

 "Do sądów krajowych należy ustalenie, w oparciu o prawo krajowe, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności" - dodał przedstawiciel TSUE. 

Rzecznik wydał opinię do pytań warszawskiego sądu w sprawie Arkadiusza Szcześniaka, prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

- Opinia Rzecznika w mojej ocenie słusznie chroni konsumentów i odrzuca roszczenia banków, albowiem celem dyrektywy jest zniechęcenie banków do stosowania wobec konsumentów nieuczciwych warunków. Dzisiejsza opinia i przyszły, prawdopodobnie korzystny, wyrok TSUE z pewnością przyczynią się do kolejnej fali pozwów sądowych ze strony frankowiczów. Należy zgodzić się z Rzecznikiem Generalnym TSUE, że dyrektywa konsumencka nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu dodatkowych roszczeń przez konsumentów ponad zwrot wpłaconych rat. Wynika to jednoznacznie z dyrektywy konsumenckiej, która ma szczególnie chronić konsumentów - ocenił Marcin Szołajski, radca prawny, CEO Szołajski Legal Group.

Sonda
Czy zawarłbyś/ zawarłabyś ugodę z bankiem, gdybyś miał/a kredyt we frankach?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Najnowsze