Karetka

i

Autor: iStock

Pogotowie ratunkowe

Opłata za wezwanie karetki w Polsce i wyższa składka zdrowotna. Szokujący pomysł

2024-06-14 10:50

Za wezwanie karetki pacjent nie płaci i często się niestety zdarza, że pogotowie przyjeżdża do osób, które nie potrzebują pilnej pomocy. Okazuje się, że ponad połowa wezwań jest nieuzasadniona. Jednym ze sposobów uniknięcia takich sytuacji jest wprowadzenie opłaty za wezwanie karetki – pisze serwis tvn24.pl.

Bezzasadne wezwania karetek pogotowia

Wprowadzenie opłaty za wezwanie karetki, choćby symbolicznej, może pomóc w ratowaniu ludzkiego życia - uważa profesor Dariusz Timler, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, cytowany przez tvn24.pl. Pacjenci bardzo często wzywają pogotowie bez uzasadnienia. Tylko w maju łódzkie pogotowie interweniowało 14 tys. razy, ale aż osiem tysięcy to wyjazdy do pacjentów, którzy nie potrzebowali pilnej pomocy. Adam Stępka, rzecznik łódzkiego pogotowia, podkreśla, że w założeniu karetka powinna być wzywana w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia, gdy natychmiastowa interwencja medyczna jest niezbędna. Rzecznik podkreśla, że zespół pogotowia nie może odmówić wyjazdu, a decyzję o jego wysłaniu podejmuje dyspozytor numeru 112. Według prof. Timlera jednym z rozwiązań, aby uniknąć bezpodstawnych wezwań jest wprowadzenie nawet niewielkich opłat za przyjazd karetek.

Opłaty za wezwanie karetki w innych krajach

Opłaty już obowiązują m.in w Niemczech, Słowacji i w Holandii. Tam każdorazowe wezwanie zespołu pogotowia wiąże się z tym, że przez pół roku osoba potrzebująca pomocy ma podwyższoną składkę zdrowotną. Mające blisko dwukrotnie więcej mieszkańców Niemcy mają mniejszą liczbę karetek niż ma Polska. W Słowacji po wprowadzeniu opłaty  liczba nieuzasadnionych wezwań spadła o 30 proc. 

Jakie opłaty za wezwanie karetki?

Według ekspertów opłaty powinny być niewielkie. - "Chodzi bardziej o opłatę symboliczną, uświadamiającą, że przyjazd karetki nie jest za darmo" - zaznacza profesor Timler.Można  też przygotować system zwolnień z opłat osób w trudnej sytuacji. Statystycznie jeden wyjazd zespołu podstawowego to ok. 500 złotych, specjalistycznego - ok. 700 zł. Za każdy dzień pracy podstawowego zespołu karetki pogotowia NFZ płaci 6 503 zł. Ryczałt za zespół specjalistyczny wynosi 9 655 złotych dziennie. W tegorocznym planie finansowym NFZ na zadania powierzone ratownictwu medycznemu przeznaczono 4,1 mld złotych.

Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL
Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL
tańczące z promocjami 13 VI 2024

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze