Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Orlen wypracował 10,2 mld zł zysku netto w ub.r.

Orlen inwestuje w reaktory jądrowe! Obajtek ogłosił ważną decyzję

2021-12-07 16:44

PKN Orlen ogłosił stworzenie nowej spółki wraz z Synthos Green Energy. Wspólnym celem obu koncernów będzie działanie w kierunku niskoemisyjności, a później zeroemisyjności energetyki Orlenu. Polski Koncern Naftowy zainwestuje w elektrownie wykorzystujące małe reaktory jądrowe. Jak zaznaczał prezes Daniel Obajtek, budowa dużych reaktorów jest zadaniem państwa, zaś Orlen jako spółka skarbu państwa, może działać w sektorze energetyki lokalnej.

PKN Orlen i Synthos Energy łączą siły. Cel: energetyka jądrowa w Polsce

We wtorek 7 grudnia odbyła się konferencja prasowa w siedzibie Orlenu, w sprawie  planów w obszarze zero i niskoemisyjnych źródeł energii. Daniel Obajtek ogłosił podpisanie umowy inwestycyjnej, która tworzy spółkę joint venture PKN Orlen Synthos Green Energy. Spółka będzie inwestować w energetykę jądrową, a konkretniej w technologię małych reaktorów jądrowych, które zostaną pozyskanie od sprawdzonej już firmy GE Hitachi.

ZOBACZ Wicepremier Sasin: Jesteśmy bezpieczni i bezpieczeństwem możemy dzielić się z innymi

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

- Musimy patrzeć o 20-30 lat do przodu, jeśli chcemy myśleć o przyszłości. I takie decyzji podejmujemy teraz [...] dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną z Synthos Green Energy. [...] Celem spółki jest produkcja energii do celów własnych, komercyjnych oraz komunalnych - mówił Daniel Obajtek.

Dostawca technologii małych reaktorów jądrowych sprawdził się już w Kanadzie

Prezes PKN Orlen potwierdził, że dostawcą technologii będzie firma GE Hitachi. Reaktory amerykańskiej firmy zostały przyjęte choćby w Kanadzie, która planuje swoją inwestycje na 2028 roku. Daniel Obajtek liczy, że w Polsce uda się je zbudować do 2029 roku, przed wejściem w nową dekadę.

Jak zaznaczył prezes PKN Orlen, w łańcuchu dostaw podczas realizacji inwestycji może uczestniczyć nawet 300 firm z Polski, co zapewni istotne wsparcie dla krajowej gospodarki. Podkreślił również, że choć rozwijane są OZE (Odnawialne Źródła Energii), to atom będzie stanowił stabilną podstawę polskiej energetyki i liczy, że reaktorów będzie znacznie więcej.

Przedstawiciele rządu na konferencji PKN Orlen

Na konferencji Orlenu obecni byli również przedstawiciele rządu, w tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Z racji chorego gardła wicepremiera, przemawiał sekretarz stanu resortu aktywów państwowych, Maciej Małecki.

- Transformacja w Polsce jest wymuszona przez przepisy Unii Europejskiej i wzrost kosztów emisji CO2. W Polsce 70 proc. energii jest z węgla, więc wysokie koszty emisji uderzają w konkurencyjność polskiej gospodarki. Dlatego powinniśmy inwestować w małe reaktory. My zachęcamy spółki skarbu państwa do takich odważnych inwestycji - mówił Maciej Małecki.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?

- Priorytetem rządu jest sprawiedliwa transformacja energetyczna, idąca w kierunku niskoemisyjności, a docelowo zeremisyjności. Do 2030 roku, 30 proc. polskiej energetyki mają stanowić odnawialne źródła energii, co też osiągniemy. Są one niezwykle ważne, ale potrzebujemy też stabilnych źródeł. Duże zobowiązanie atomowe jest po stronie rządu. Ale nie mniej ważne jest bilansowanie lokalne, co mogą zapewnić reaktory jądrowe SMR i MMR. Bez tego na poziomie lokalnym, nie może sie odbyć sprawiedliwa transformacja - powiedziała Anna Moskwa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze