Daniel Obajtek

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Orlen doceniony

Orlen w prestiżowym rankingu. 44. miejsce na liście "Fortune 500 Europe"

2023-11-08 16:12

W rankingu "Fortune 500 Europe" Orlen zajął 44. miejsce. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie przychodów w 2022 r. Potwierdza to silną pozycję koncernu w regionie - ocenił Orlen, który jest najwyżej notowaną polską spółką w tym prestiżowym rankingu.

Wielkie wyróżnienie dla Orlenu

W rankingu "Fortune 500 Europe" Orlen uplasował się na 44. miejscu z 62,3 mld dol. przychodu za 2022 r. Jest najwyżej notowaną tam polską spółką - poinformował w środę koncern. "Potwierdza to silną pozycję koncernu w regionie" - podkreślił jednocześnie Orlen. Jak przypomniał, "Fortune" to jedno z najważniejszych pism o tematyce biznesowej na świecie.

"Wysoka pozycja Orlenu wśród największych europejskich firm pokazuje nowe możliwości biznesowe, które zyskaliśmy dzięki połączeniu z Energą, Lotosem i PGNiG" - wskazał cytowany prezes koncernu Daniel Obajtek. Zwrócił przy tym uwagę, że jako "duża multienergetyczna grupa oparta na zrównoważonych źródłach finansowania i stabilnym bilansie", Orlen stał się "znaczącym międzynarodowym graczem", co daje m.in. "lepszą pozycję negocjacyjną przy zawieraniu kontraktów z największymi podmiotami na rynku".

Szeroka oferta Grupy Orlen

Orlen przypomniał, że wraz ze spółkami swej grupy prowadzi działalność na 9. rynkach – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Kanadzie, Norwegii, Pakistanie, a wkrótce również w Austrii. "Oferta Grupy Orlen dociera do ponad 100 krajów na 6 kontynentach" - zaznaczył koncern. Wskazał jednocześnie, iż aktualnie dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 45 mln ton różnych gatunków ropy naftowej rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 3150 stacji paliw.

QUIZ PRL. Kultowe pojazdy PRL. Tylko prawdziwy motomaniak zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
1. Prototyp samochodu Syrena zaprezentowano na Targach Poznańskich w roku:
Quiz: kultowe pojazdy PRL
Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Najnowsze