MINISTERSTWO FINANSÓW.

i

Autor: mf.gov.pl

Phishing

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów! Uważaj na fałszywą stronę!

2022-12-30 5:50

Oszuści zaczęli podszywać się pod Ministerstwo Finansów i próbują wykraść m.in. dane logowania do bankowości internetowej. Jak podał resort, cyberprzestępcy obiecują jednorazowe świadczenie bezrobotnym i pracującym obywatelom RP z powodu wysokiego poziomu migracji obywateli z Ukrainy. W związku z tym opublikowano oficjalne ostrzeżenie.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed próbami podszywania się

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że oszuści podszywający się pod Ministerstwo Finansów pod pretekstem przyznania jednorazowego świadczenia, próbują za pomocą fałszywej strony internetowej, wyłudzać hasła do bankowości internetowej i dane osobowe.

Strona, jak opisano, przypomina witrynę ministerstwa, choć ma inny adres. Na stronie oszuści próbują wyłudzić dane użytkowników, adres zamieszkania, PESEL, czy numer telefonu. Przekonują, że wydano rozporządzanie ws. "jednorazowego zwrotu jednorazowego zadośćuczynienia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy do RP w związku z agresją rosyjską, wzrost bezrobocia i spekulacje cenowe w warunkach rosnącej liczby ludności Polski".

Oszuści obiecują nieistniejące świadczenie

Aby otrzymać "zwrot odszkodowania" oszuści próbują przekonać do wypełnienia odpowiedniego formularza.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed próbą kradzieży danych. "MF nie wydało rozporządzenia w sprawie "jednorazowego zwrotu jednorazowego zadośćuczynienia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy do RP" i nie przyznaje takiego świadczenia" - podkreślono.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Padłeś/aś kiedy ofiarą oszustwa internetowego?
Najnowsze