WNIOSEK 500 PLUS ZGODNY Z ADRESEM ZAMELDOWANIA CZY ZAMIESZKANIA?

i

Autor: Shutterstock

Oszuści wyłudzają pieniądze na wniosek 500 plus!

2017-07-26 14:33

Aby została zachowana ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500 plus", do końca sierpnia br. należy złożyć odpowiedni wniosek. Nie daj się wykorzystać podczas składania wniosku! Jeżeli rodzic zostanie poproszony o opłatę za pomoc przy wypełnieniu formularza, może to oznaczać, że padł ofiarą oszustwa. Pamiętaj, że wnioskowanie o świadczenie wychowawcze jest bezpłatne!

Nabór wniosków o świadczenia wychowawcze przyznawane w ramach programu „Rodzina 500 plus" na nowy okres zasiłkowy rozpocznie się 1 sierpnia, ale już teraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, ostrzega przed oszustami.

ZOBACZ: Ustawa uszczelniająca 500 Plus podpisana przez prezydenta

- Podkreślamy cały czas wyraźnie, że zarówno wnioski, jak i strony internetowe czy propozycje, która są propozycjami odpłatnego wypełniania wniosków, są próbą wyłudzenia i oszustwem. (...) Cała obsługa, wypełnianie wniosków, dostępność wniosków jest nieodpłatna. Pojawiały się próby wykorzystywania naiwności osób, którym zależy na świadczeniu, a które nie były pewne, czy dobrze wypełnią wniosek, czy mogą skorzystać z innej oferty. Są one nadużyciem i wykorzystaniem – powiedziała PAP szefowa resortu rodziny.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia?

Rodzice, którzy złożą wniosek o świadczenie wychowawcze we wrześniu, dostaną wypłaty za październik i listopad do 30 listopada. Jeśli wniosek wpłynie w październiku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata pieniędzy za październik, listopad i grudzień będzie miała miejsce do końca 2017 roku. W przypadku wniosków złożonych w listopadzie, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego przysługującego od miesiąca złożenia wniosku ma nastąpić do 31 stycznia 2018 roku. Rodzicom, którzy złożą wnioski w październiku lub w późniejszym terminie, nie będzie przysługiwało wyrównanie za wcześniejsze miesiące w ramach aktualnego okresu świadczeniowego.

CZYTAJ: Kiedy rodzice muszą złożyć nowy wniosek o 500 Plus, żeby nie stracić pieniędzy?

Jeżeli masz wątpliwości, jak wypełnić wniosek, skorzystaj z pomocy urzędnika. Przydatne numery telefonów możesz znaleźć w internecie. Warto również złożyć osobiście wizytę w urzędzie. Pracownik instytucji pomoże wypełnić formularz i udzieli odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

- Przestrzegamy, nie trzeba płacić za wniosek, nie trzeba płacić za jego wypełnienie. Nie korzystajmy z niepewnych źródeł. Mamy infolinię ministerialną. Zachęcamy do korzystania z infolinii w każdym regionie i w każdym województwie. Wystarczy wejść na stronę urzędu wojewódzkiego. Na pewno wszystkie samorządy udostępniają również własne numery telefoniczne na swoich stronach – powiedziała minister Rafalska.

O 500 zł na dziecko można aplikować online, korespondencyjnie lub osobiście. Wnioski internetowe są przyjmowane przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz z wykorzystaniem Profilu Zaufanego.

Oprac. na podst. money.pl, polskieradio.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze