100 najbogatszych Polaków

Oto najbogatsi Polacy! Mimo stagnacji gospodarki, znacznie pomnożyli swoje majątki

2024-03-01 7:37

Jak co roku "Forbes" publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W tym roku nie doszło do spodziewanej przez niektórych zmiany na fotelu lidera, dalej najbogatszym Polakiem jest Michał Sołowow. Dwutygodnik podał również, że majątki wymienionych na liście wzrosły o 15 proc., a niemal całą listę najbogatszych zapełniają miliarderzy.

"Forbes" opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Idzie zmiana pokoleniowa

Jak pisze "Forbes" w tym roku właściciel Dino Tomasz Biernacki nie przegonił Michała Sołowowa, który pozostaje najbogatszym Polakiem, w czym pomogło mu zaangażowanie w SMR-y. Na liście ogromny progres zaliczył Bogusław Cupiał ze wzrostem majątku o 247 proc. Właściciel Tele-Foniki Kable awansował m.in. dzięki produkcji kabli nadmorskich używanych choćby w morskich farmach fotowoltainczych.

O 45 proc. pomnożył swój majątek Sebastian Kulczyk dzięki inwestycjom w nowe technologię. Należy wspomnieć także o właścicielu InPostu Rafale Brzosce, który wciąż jest poza pierwszą dziesiątką, ale pnie się do góry i jego majątek wzrósł o 42,1 proc.

Z kolei o 30 proc. wzrósł majątek Tomasza Domogały, który inwestuje w ramach zielonek transformacji. Przekształcił produkujące maszyny górnicze Farmur w Grenevię, spółkę zajmującą się m.in. farmami fotowoltaicznymi, czy akumulatorami do aut. 28 proc. progres zaliczył również Jerzy Starak, znany z produkcji leków. Zarobione pieniądze inwestował w nowoczesne laboratoria.

Zmiana pokoleniowa w polskim biznesie

Dwutygodnik wskazuje także na zmianę pokoleniową, do pierwszej dziesiątki są cztery nowe nazwiska, z nowego pokolenia. O ile obecność Dominiki i Sebastiana Kulczyków jest spodziewana, to w pierwszej dziesiątce znalazł się także Paweł Marchewka (właściciel Techlandu) nazywany self-made manem, oraz Mateusz Juroszek szef bukmachera STS, który za milion funtów od ojca przejął udziały w firmie, a potem dźwignął ją z bankructwa. 

Kto znalazł się najwyższych miejscach na liście? Sprawdźcie w naszej galerii.

Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski

QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa hitu Gintrowskiego skomponowanego do serialu „Zmiennicy”: Serpentyny I pobocza wyczuwamy/ Raz na ziemi raz pod ziemią drogi kręte/ Radio taxi proszę czekać zaczekamy…
QUIZ PRL. Dokończ słowa hitów z seriali PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze