Papierosy

i

Autor: pixabay.com Papierosy

Papierosy będą jeszcze droższe? Wszystko przez inflację!

2022-04-14 13:35

Jak wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), pomimo podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe legalna sprzedaż papierosów w Polsce sukcesywnie rośnie, a szara strefa kurczy się. Zdaniem ekspertów rząd musi zdecydować o kolejnej podwyżce cen papierosów, by wyprzedzić inflację, która pożera dochody budżetowe akcyzy. Zatem czy papierosy będą jeszcze droższe?

Papierosy będą droższe?

Choć każdy niemal wie, że papierosowy dym jest szkodliwy na ludzkiego zdrowia, to wciąż palaczy nie brakuje. Legalna sprzedaż papierosów w Polsce systematycznie rośnie . Tylko w dwóch pierwszych miesiącach tego roku zanotowano wzrost sprzedaży papierosów aż o 11 proc. Maleje udział szarej strefy, która w 2021 roku stanowiła już zaledwie 5,8 proc. rynku tytoniowego , a dla porównania w 2015 wynosiła wynosiła 19 proc. Spadek udziału nielegalnej sprzedaży w rynku do 5,8% jest jednak nie tylko efektem skutecznych działań polskich służb, ale również dynamicznie rosnącej - pomimo podwyżki podatku akcyzowego na papierosy w 2020 roku - legalnej sprzedaży papierosów w Polsce.

Polacy palą coraz więcej. Legalna sprzedaż papierosów wzrosła o 11 proc. w dwóch pierwszych miesiącach tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W styczniu i w lutym w Polsce wypalono o ponad 742 mln sztuk papierosów więcej, niż w tym samym czasie w 2021 r.

Zatem lekiem na całe zło ma być kolejna podwyżka cen papierosów. Dalsza korekta minimalnej stawki akcyzowej na papierosy pozwoliłaby resortowi finansów zrealizować zakładany cel zdrowotny i dalej zwiększać wpływy z akcyzy do budżetu państwa.

IPAG w swoim raporcie, najnowsze plany Komisji Europejskiej dotyczące wprowadzenia zakazu sprzedaży mentolowych i smakowych wkładów tytoniowych do podgrzewania mogą natomiast doprowadzić do ryzyka wzrostu szarej strefy w tzw. nowatorskich wyrobach tytoniowych. Te warianty stanowią nawet 2/3 wszystkich sprzedawanych produktów z tej kategorii w Polsce.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie
Sonda
Czy palisz papierosy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze