Rakszawa. Miał 4 promile i pojechał skuterem po piwo i papierosy. 32-latek jazdę zakończył upadkiem

i

Autor: Peggychoucair/Pixabay.com Rakszawa. Miał 4 promile i pojechał skuterem po piwo i papierosy. 32-latek jazdę zakończył upadkiem / zdjęcie ilustracyjne

To niemal pewne - Tak podrożeją alkohol i papierosy

2021-10-25 8:04

Dwa miliardy złotych tylko w przyszłym roku ma przynieść planowana przez rząd podwyżka akcyzy. Producenci alkoholu i wyrobów tytoniowych broni nie składają - pisze "Puls Biznesu" w poniedziałek. Gazeta przypomina, że w piątek trafił do Sejmu gotowy projekt nowelizacji ustawy akcyzowej i czeka na pierwsze czytanie w komisji. Rząd planowaną podwyżkę akcyzy tłumaczy troską o zdrowie obywateli. Od początku przyszłego roku o 10 proc. wzrośnie akcyza na piwo oraz mocniejsze alkohole, z wyłączeniem cydru i perry. W kolejnych latach alkoholowa akcyza będzie co roku szła w górę o 5 proc.

W przypadku wyrobów tytoniowych od przyszłego roku wzrosnąć ma minimalna stawka akcyzy, liczona od średniej detalicznej ceny papierosów, co wpłynie przede wszystkim na ceny tańszych wyrobów. Z kolei od 2023 do 2027 r. co roku o 10 proc. ma rosnąć kwotowa część stawki. Zapowiedziano również podniesienie o 100 proc. od przyszłego roku akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie, czyli produkty z podgrzewanym tytoniem oraz na tytoń do palenia. Zmian nie będzie natomiast w przypadku e-papierosów.

Według założeń rządu, półlitrowa butelka wódki podrożeje do 2027 r. o ponad 6 zł, butelka piwa - o 26 groszy, a paczka papierosów o ponad 5 zł.

Miał 4 promile alkoholu i jechał całą szerokością jezdni

Odnosząc się do spodziewanego efektu fiskalnego "Puls Biznesu" ustalił, że już w przyszłym roku podwyżki akcyzy na alkohol mają dać budżetowi nieco ponad 2 mld zł, mimo spadku sprzedaży tych napojów szacowanego na 2 proc.

W 2023 r., gdy skoczy akcyza na papierosy, rząd liczy na prawie 2,5 mld zł z dodatkowych wpływów, a łącznie w ciągu najbliższej dekady planowane podwyżki mają przynieść dodatkowo ponad 100 mld zł.

Sonda
Czy kary za sprzedaż alkoholu nieletnim powinny zostać podwyższone?

"Puls Biznesu" zwraca też uwagę na opinie biznesu. Według gazety, producenci alkoholu o do zasady sprzeciwiają się podwyżkom, jednak ci, którzy sprzedają wyroby wysokoprocentowe walczą jednocześnie o to, by wyższą daniną zostało objęte piwo.

Natomiast w branży tytoniowej gra toczy się o to, jak będą traktowane tzw. wyroby nowatorskie, czyli produkty z podgrzewanym tytoniem.

QUIZ: Dzieciństwo w PRL. Jeszcze trudniejszy niż poprzedni!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze