W Polsce można już pobierać Unijne Certyfikaty COVID-19. Ten dokument zwalnia z testów i kwarantanny podczas zagranicznych wakacji

i

Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

Paszport covidowy będzie miał termin ważności. Jak będzie działał w praktyce?

2021-06-04 12:38

Paszport covidowy ma różne terminy ważności. Sprawdź, komu i na jaki okres taki dokument przysługuje. Inny będzie okres ważności paszportu covidowego dla ozdrowieńców, a inny dla osób w pełni zaszczepionych (po przyjęciu jednej dawki preparatu Johnson&Johnson lub po przyjęciu dwóch dawek jednej z pozostałych dostępnych na rynku szczepionek). Osoby, które zdecydują się na szczepienie będą mogły bez problemu podróżować nawet przez rok.

Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają. Coraz więcej państw luzuje pandemiczne restrykcje. To ogromna zachęta po długim lockdownie do zagranicznych wojaży. Tym bardziej, że z dnia na dzień przybywa osób odpornych na działanie koronawirusa. Taką przepustką do swobodnego przemieszczania się mają być tak zwane paszporty covidowe. Polska dołączyła do unijnego systemu certyfikatu covidowego, który umożliwia swobodne podróżowanie po wybranych krajach Wspólnoty. Certyfikat można pobrać za pomocą aplikacji mObywatel lub Internetowego Konta Pacjenta od 25 czerwca, ale z aplickacji mObywatel już teraz może być taka możliwość. W całej Unii Europejskiej, certyfikat ma zacząć obowiązywać od 1 lipca. 

Kto może posługiwać się paszportem covidowym? Paszportem covidowym mogą posługiwać się ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 (jedna dawka J&J i dwie pozostałych preparartów). Te osoby będą mogły przekraczać granice bez konieczności odbywania kwarantanny. Jednak okres, w jakim paszporty obowiązują jest różny i zależy od kilku czynników. Potwierdzenie statusu bycia ozdrowieńcem ma być wydawane po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR, potwierdzającego zakażenie COVID-19 i ma być ono ważne  przez 180 dni. W przypadku negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność zakażenia COVID-19, certyfikat będzie wydawany tylko na okres 48 godzin. Najdłuższy będzie po zaszczepieniu się każdą dostępną szczepionką. Wówczas paszport będzie ważny przez 12 miesięcy.

E-polska: Rok od pandemii
Sonda
Czy zamierzasz zaszczepić swoje dziecko przeciwko Covid-19?
Najnowsze