PILNE! Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych. Ostateczna decyzja premiera

2020-10-30 15:43 -ag, ŁT
Cmentarz
Autor: Materiały prasowe

Cmentarze będą zamknięte w dniu Wszystkich Świętych. - W sobotę, niedzielę oraz w poniedziałek cmentarze będą zamknięte - poinformował w piątek (30.10) premier Mateusz Morawiecki. To wielki dramat dla wiernych, ale i dla przedsiębiorców trudniących się sprzedażą zniczy i kwiatów przy nekropoliach.

Wszystkich Świętych 2020. Cmentarze zamknięteCmentarze będą zamknięte w całej Polsce - poinformował na piątkowej konferencji prasowej szef rządu. - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach wiele osób poniosło śmierć - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu, że 31 października, 1 i 2 listopada cmentarze będą zamknięte. - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - dodał szef rządu.

Polacy spodziewają się lockdownu, ale mieli nadzieję, że bez problemu będą mogli odwiedzić groby swoich bliskich. Niestety w tym roku będzie to niemożliwe nie tylko w dniu 1 listopada, ale również 30 października oraz 2 listopada. To okropna wiadomość także dla przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą zniczy i chryzantem. To też wielki dramat dla ogrodników, którzy uprawiają chryzantemy. Te kwiaty tak naprawdę sprzedają się tylko w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Zobacz koniecznie: Wszystkich Świętych w PRL - QUIZ

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych! Ogłosił to dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Posłuchaj:

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Koronawirus w Polsce. Co to jest lockdown. Czym to grozi?

Morawiecki zwrócił się też z prośbą o powstrzymanie się od wyjazdów, również wyjazdów poza miasta, ponieważ, jak mówił "cmentarze mają być zamknięte". - To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich będzie można odwiedzić pewnie groby - dodał premier.

Od marca Polska mierzy się z pandemią koronawirusa. Teraz sytuacja staje się dramatyczna. Mamy już ponad 21 tys. zachorowań na COVID-19 dziennie. Istniało ogromne ryzyko, że w Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach pojawiłby się tłumy. W takich warunkach wirus rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Zatem od paru dni epidemiolodzy ostrzegają i radzą, by nie iść na cmentarze w dniach 1 i 2 listopada. Lepiej wizyty odłożyć na później, kiedy to pandemia wyhamuje, a na cmentarzach nie będzie tłumów. Teraz już wiemy, że wizyty na grobach będziemy musieli przełożyć na inny termin. Przypominamy, by trzymać się zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. To bardzo ważne, by uniknąć zakażenia koronawirusem.

Express Biedrzyckiej - Ryszard Czarnecki: Premier powinien deeskalować protesty
Najnowsze