Pieniądze to nie wszystko

Leszek Balcerowicz zachwycony Konfederacją. "Widzę w ich programie potencjał"

W programie "Pieniądze to nie wszystko" wicenaczelny Super Expressu i szef Super Biznesu Hubert Biskupski gości ekonomistów i polityków, rozmawiając o bieżących sprawach ekonomicznych. W środę [04.04.2023] gościem programu był prof. Leszek Balcerowicz, który pytany m.in. o receptę na kryzys gospodarczy stwierdził, że należy podnieść wiek emerytalny przynajmniej do 67 roku życia, a także sprywatyzować spółki skarbu państwa innymi słowy odpolitycznić gospodarkę. Profesor również dał do zrozumienia, że aby skuteczniej walczyć z inflacją powinny zostać podniesione stopy procentowe. Przyznał również, że widzi w programie gospodarczym Konfederacji potencjał.

Pieniądze to nie wszystko. Gościem prof. Leszek Balcerowicz

Profesor Balcerowicz ocenił w programie, że jesteśmy u progu pełzającego kryzysu fiskalnego, grozi nam wieloletnie spowolnienie gospodarcze, po latach dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki. Jak wskazał należy przywrócić praworządność, która rzutuje na jakość życia obywateli i elementarnego poczucia sprawiedliwości. 

-Warto się zastanowić nad uproszczeniemi oraz zmniejszeniem podatków bezpośrednich jak PiT, ale za to podwyższeniem VAT. Podatki są za wysokie, ale przed zmianami trzeba przeanalizować wydatki. Również przywrócenie wieku emerytalnego do 65 roku życia było błędem bo to zwiększa wydatki z budżetu państwa, zmniejszając przy tym podaż pracy - stwierdził Balcerowicz. Jak dodał należy odpolitycznić gospodarkę. 

Balcerowicz wyjaśnił , że politycy nie mogą zarządzać spółkami i dyktować przedsiębiorcom jak mają prowadzić biznes. -Sprywatyzowałbym wszystkie spółki skarbu państwa- zadeklarował Balcerowicz. 

Pytany o obietnice wyborcze związane z transferami społecznymi, Balcerowicz zaapelował żeby pytać polityków skąd wezmą na to pieniądze.

-Na wszystkie programy socjalne idą pieniądze z naszych podatków, trzeba to ludziom uświadamiać - mówił Balcerowicz. Na podstawie programu Holowni mogę stwierdzić, że ma mniej populizmu niż w PO, mniej rozdawniczych, oszukańczych obietnic. To jest niemoralne obiecywanie czegoś czego nie da się zrealizować. Niestety programy dwóch głownych partii PiS i PO w kwestiach gospodarczych są bardzo podobne-dodał. 

Były minister finansów przyznał, że widzi w programie Konfederacji potencjał. Jak przyznał dyskutował o programie gospodarczym ze Sławomir Mentzen z Konfederacji. W programie partii znalazły się m.in. postulaty dotyczące likwidacji podatku PiT, podatku cukrowego, obniżka VAT i akcyzy na paliwa, likwidacja opłat za przejazd autostradą.

-Przyznaję, że trudno oponować z częścią tych postulatów, zwłaszcza że zawsze broniłem wolności gospodarczej. Jestem zainteresowany spotkaniami z ludzmi, z którymi pomysłami nie muszę się w 100 procentach zgadzać, ale które mają potencjał. Nie zakończyło się to spotkanie żadną deklaracją o współpracy - zastrzegł Balcerowicz.

Profesor Balcerowicz jednocześnie zaznaczył, że nie jest zainteresowany objęciem żadnej funkcji państwowej.

Sonda
Jak oceniasz Leszka Balcerowicza?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki