E-PIT: już można rozliczać się przez internet. Jak rozliczyć pit przez profil zaufany? Jak działa Twój E-pit?

i

Autor: Pixabay.com

Podatki

PIT 2023. Od środy możesz rozliczyć e-PIT. Jak to zrobić?

2023-02-21 5:58

Żeby rozliczyć PIT, nie musisz nawet wychodzić z domu! Za sprawą rządowego portalu podatki.gov.pl możemy złożyć zeznanie podatkowe w formie cyfrowej i tym samym szybciej otrzymać zwrot podatku. Tłumaczymy jak to zrobić, krok po kroku.

Jak rozliczyć się przez e-PIT? Instrukcja krok po kroku

W pierwszej kolejności powinniśmy wejść na portal podatki.gov.pl, po czym przejść do zakładki e-Urząd Skarbowy (w prawym górnym rogu). Następnie możemy zalogować się za pośrednictwem e-dowodu, profilu zaufanego (więcej na jego temat pisaliśmy tutaj), lub bankowości elektronicznej, danymi podatkowymi (numerem PESEL, lub NIP). Po zalogowaniu się zobaczymy nasze rozliczenie, z podsumowaniem - jeśli kwota będzie w kolorze zielonym, będzie nam się należała napłata, jeśli w czerwonym, będziemy musieli dopłacić do podatku na mikrorachunek podatkowy wskazany na stronie.

W zakładce "zwiń listę dokumentów" możemy sprawdzić listę i szczegóły dokumentów, na podstawie których przygotowano rozliczenie, oraz sprawdzić rachunek bankowy, na który otrzymamy zwrot podatku. Jeśli potrzebujemy dokonać zmian (np. rozliczyć się z małżonkiem zamiast indywidualnie, czy dodać ulgi i odliczenia), możemy to zrobić w poszczególnych zakładkach. Ulgi, z których możemy skorzystać to:

 • Rozliczenie z małżonkiem
 • Rozliczenie z dzieckiem, jeśli je wychowujemy samotnie
 • Ulga na dziecko (jeśli urodziło się w danym roku podatkowym)
 • Bez PIT dla młodych (dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia)
 • Ulga od darowizny (na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, lub krwiodawstwa, jeśli jesteś honorowym dawcą krwi)
 • Ulga od darowizn w formie tabletów i laptopów oraz przekazane na walkę z COVID-19
 • Ulga rehabilitacyjna
 • Ulga na internet
 • Ulga termomodernizacyjna
 • Odliczenia wydatków mieszkaniowych
 • Wpłaty na IKE

ZOBACZ, KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z ULG PODATKOWYCH

Gdy wszystko się zgadza wystarczy, że klikniemy przycisk "Akceptuj i wyślij". Chcąc upewnić się, że wszystko zrobiliśmy dobrze, możemy pobrać UPO, czyli poświadczenie o złożeniu zeznania.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna dla osób rozliczających się z oświadczeniami PIT-37 (z umowy o prace, zlecenie, czy dzieło), PIT-38 (z przychodów kapitałowych), PIT-28 (z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej) i PIT-36 (z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działalności specjalnych produkcji rolnej). Jeśli jesteśmy emerytem i dostaliśmy PIT-11A, w systemie będziemy mieli przygotowane oświadczenie PIT-37.

Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Sonda
Rozliczysz PIT online?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze