Zbigniew Jagiełło

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS Zbigniew Jagiełło

PKO Bank Polski żegna prezesa. Tak wyglądała jego praca

2021-06-07 10:08

Prezes PKO Banku Polskiego odchodzi. Zbigniew Jagiełło zrezygnował po 12 latach. Zbigniew Jagiełło zarządzał PKO BP od ponad dekady. Jego wieloletnie rządy dobiegły jednak końca. Bank poinformował o rezygnacji prezesa. Zwyczajne walne zgromadzenie PKO BP powołało w poniedziałek do rady nadzorczej troje nowych członków – Agnieszkę Winnik-Kalembę, Macieja Łopińskiego i Dominika Kaczmarskiego. Łopiński został przewodniczącym rady nadzorczej PKO BP.

Zbigniew Jagiełło poinformował w maju, że po 12 latach rozstanie się z PKO BP. 7 czerwca oficjalnie zakończył pracę na stanowisku prezesa.  To ostatni dzień, kiedy Zbigniew Jagiełło jest prezesem PKO BP. 11 maja br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia. Prezes przekazał w poniedziałek, że zachował sobie 102 akcje banku, które przekaże "następcom rodzinnym", tłumacząc, że w 2021 r. bank obchodzi 102. rocznicę istnienia.

Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku, powołany na kolejne kadencje w 2011, 2014, 2017 i 2020 roku. Był odpowiedzialny m.in. za przeprowadzenie PKO BP przez okres kryzysowych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych; przygotowanie i realizację strategii na lata 2010-2012, 2013-2015, 2016-2019 oraz 2020-2022, a także za zaangażowanie banku w walkę z COVID-19. Jak informuje jego wizytówka w serwisie banku, z bankowością i finansami związany od ponad dwudziestu pięciu lat. Przez blisko 9 lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. W globalnej strukturze Pioneer Investments nadzorował dystrybucję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). W drugiej połowie lat 90. m.in. jako wiceprezes Zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A.

ZWZ PKO BP powołało w poniedziałek troje nowych członków rady nadzorczej – Agnieszkę Winnik-Kalembę, Macieja Łopińskiego i Dominika Kaczmarskiego. Winnik-Kalemba została zgłoszona do rady nadzorczej przez OFE PZU „Złota Jesień”, a Łopiński i Kaczmarski przez Skarb Państwa.

Agnieszka Winnik-Kalemba w latach 2006 - 2008 była członkiem rady nadzorczej PKO BP, a w 2016 r. pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady nadzorczej PKO BP. Aktualnie jest członkiem rady nadzorczej KGHM Polska Miedź.

Maciej Łopiński jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Był posłem na Sejm VII kadencji, w latach 2005–2010 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, natomiast w latach 2015–2016 w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Ma wieloletnie doświadczenie z zakresu prawa spółek oraz nadzoru właścicielskiego zdobyte również w organach nadzoru spółek prawa handlowego, m.in. w KGHM Polska Miedź, PZU Asset Management, Telewizji Polskiej.

Łopiński był przewodniczącym rady nadzorczej PZU, ale w poniedziałek poinformował o złożeniu rezygnacji z przewodniczenia i członkostwa w radzie nadzorczej.

Dominik Kaczmarski od lutego 2016 roku do stycznia 2020 roku pracował w Ministerstwie Finansów jako Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier, a następnie jako Zastępca Dyrektora i Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego. Współuczestniczył w uszczelnianiu systemu podatkowego w zakresie CIT i VAT. Pełnił funkcje Sekretarza Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego oraz Członka Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Obecnie jest członkiem Zespołu eksperckiego ds. prawa koncernowego wchodzącego w skład Komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego.

W poniedziałek walne odwołało z rady nadzorczej Grażynę Ciurzyńską, wcześniej z członkostwa w radzie zrezygnował Marcin Izdebski. Rada nadzorcza PKO BP liczy 11 członków.

Jeszcze w trakcie ZWZ PKO BP resort aktywów państwowych powołał Macieja Łopińskiego na przewodniczącego rady nadzorczej banku w miejsce Zbigniewa Hajłasza. Jednocześnie MAP desygnował Wojciecha Jasińskiego na wiceprzewodniczącego rady nadzorczej PKO BP

Dramat milionów Polaków. Co z oszczędnościami w bankach?
Najnowsze