prąd

i

Autor: Shutterstock

Efekt OZE

Po raz pierwszy w historii! Mamy ujemne ceny prądu w Polsce

2023-06-10 15:44

W niedzielę 11 czerwca po raz pierwszy w historii na polskim rynku energii elektrycznej pojawią się ceny ujemne - wynika z danych dla rynku dnia następnego. Ujemne ceny prądu to chwilowa sytuacja wynikająca z nadmiaru produkcji energii przy mniejszym zapotrzebowaniu odbiorców. Oznacza, że to wytwórca płaci odbiorcy za zużycie energii.

Ujemne ceny prądu po raz pierwszy w historii

O ujemnych cenach prądu poinformowała dziś 10 czerwca pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. -"Jutro pierwszy raz w historii w ramach market coupling na rynku spot w godzinach 11:00-16:00 mamy ujemne ceny energii w Polsce.(...)Zmiana miksu zmienia rynek" - napisała na twitterze.

Ujemna cena oznacza, że to wytwórca płaci odbiorcy za zużycie energii. Z danych giełdowych dla Rynku Dnia Następnego dla Polski wynika, że dla kolejnych godzin dostawy, między 11 a 16 ujemna cena w Polsce wyrażona w euro od minus 1,27 do minus 5,24 za MWh. Jednak średnia cena dla Polski na tym rynku dla całej doby wyniesie prawie 47 euro za MWh.

W sobotę po południu, jak wynika z danych PSE, polska fotowoltaika pracuje z mocą prawie 6,5 GW, a farmy wiatrowe - 4 GW przy zapotrzebowaniu na poziomie 17 GW.

Ujemne ceny prądu również w innych krajach

Ceny energii elektrycznej na Runku Dnia Następnego z dostawą w niektórych godzinach w niedzielę będą również ujemne w Austrii, Niemczech czy Szwecji. Sytuacja taka związana jest z niskim popytem w dni świąteczne oraz z wysoką produkcją ze źródeł odnawialnych.

Sonda
Planujesz zainwestować w fotowoltaikę?
Tańczące z Promocjami 05.06
Najnowsze

Materiał sponsorowany