Fotowoltaika

i

Autor: Getty Images/Andrey Abryutin

Energetyka

Ruszyła nowa edycja programu Mój Prąd! Jak dostać nawet do 58 tys. zł dopłaty?

2023-04-25 8:16

Rusza piąta edycja programu "Mój prąd", która gwarantuje dopłaty do montażu instalacji fotowoltaicznych. W tym roku, jak informuje wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, budżet programu wynosi 955 mln zł. Do finansowania włączono dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Kto może otrzymać pieniądze z programu "Mój prąd"?

Piąta edycja programu "Mój prąd" wystartowała 22 kwietnia. Jak poinformował minister Zyska w trakcie Szczytu Klimatycznego Togetair 2023 w Warszawie, nabór wniosków będzie trwał do 22 grudnia 2023 roku lub do wyczerpania budżetu 955 mln zł. Z programu będą mogły skorzystać trzy grupy osób:

  • rozliczające się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, które do tej pory nie skorzystały z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • rozliczające się w starym systemie prosumentów, tzw. net-meteringu, którzy nie korzystali do tej pory z dotacji na panele PV o ile przejdą na system net-billing. 
  • rozliczające się w starym systemie, które już skorzystały z dofinansowania mikroinstalacji PV, pod warunkiem, że spełnią trzy dodatkowe warunki: instalacja PV, na którą przysługuje wsparcie została przełączona i opłacona od 1 stycznia 2020 roku, przejście na system net-billing oraz zgłoszenie dodatkowego urządzenia w programie "mój prąd".

Ile wyniosą dotacje z programu "Mój prąd"?

Wiceminister Zyska poinformował, że pierwsza i druga grupa może liczyć na dofinansowanie wysokości do 6 tys. zł. Jeśli będą chcieli rozszerzyć inwestycję do np. pompy ciepła, to mogą otrzymać dotację nawet 7 tys. zł. Trzecia grupa wnioskodawców może otrzymać maksymalnie 3 tys. zł.

Planowane są także dotacje do elementów dodatkowych: do 5 tys. zł za magazyn ciepła, do 16 tys. zł za magazyn energii, a za system zarządzania energią do 3 tys. zł. 

Dopłaty do pomp ciepła mają zaś wynieść nawet do 28,5 tys. zł. W przypadku pomp powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej limit wyniesie 19,4 tys. zł, a dla pomp powietrze/woda do 12,6 tys. zł, a dla pomp powietrze/powietrze do 4,4 tys. zł. Na jedno gospodarstwo najwyższa dotacja wyniesie 58 tys. zł.

Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze z programu "Mój prąd"?

Poza spełnieniem powyższych warunków, należy złożyć wniosek, nabór ruszył w sobotę 22 kwietnia od godziny 9:00. 26 kwietnia o godzinie 11 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie organizował webinar, w którym wyjaśni jak wypełnić wniosek i ubiegać się o wsparcie.

Warto zaznaczyć, że dotację można dostać tylko w przypadku już zrealizowanych inwestycji z zaświadczeniem wydanym przez operatora sieci dystrybucji, że instalacja PV działa i jest podpięta do sieci.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Czy korzystasz z baterii fotowoltaicznych?
Najnowsze