Podwyżki cen prądu. Nie wszystkich będzie na nie stać

2019-12-09 12:36 oprac. AG
Prąd
Autor: pixabay.com fot. schauhi, CC0

Od nowego roku czekają nas podwyżki cen prądu. Gospodarstwa domowe mogą spodziewać się wzrostów na poziomie kilkuprocentowym, natomiast firmy na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Nie wszyscy przedsiębiorcy udźwigną takie koszty.

W tym roku podwyżki cen prądu nie zrujnowały domowych i firmowych budżetów. Niestety, przyszły rok może być pod tym względem inny. Szacuje się, że po wprowadzeniu podwyżek cen prądu aż 95 proc. firm z energochłonnych branż poniesie straty. Konkretów w sprawie przyszłorocznych cen energii spodziewamy się w najbliższych dniach, kiedy to Urząd Regulacji Energetyki ogłosi decyzję w sprawie wniosków taryfowych zgłoszonych przez producentów energii. Firmy chcą podwyżek nawet rzędu 40 proc. Minister Jadwiga Emilewicz niedawno zapewniała, że w przypadku gospodarstw domowych mogą to być podwyżki na poziomie 5-7 procent, które nie naruszą znacznie domowych budżetów. Jak będzie? Okaże się niebawem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielka podwyżka opłat za śmieci. Zapłacimy nawet o 1500 złotych więcej niż dotychczas

Jednak przedsiębiorcy nie mają złudzeń – podwyżki en prądu są nieuniknione i mocno uderzą ich po kieszeni. Toteż firmy już planują wyjście z sytuacji. Dla części z nich korzystniejsze okaże się zainwestowanie w Odnawialne Źródła Energii, np. panele fotowoltaiczne. Duża firma może nawet cały dach wielkiej hali zapełnić panelami. Mniejszym przedsiębiorstwom wystarczy kilka czy kilkanaście sztuk. Nagłego wzrostu zainteresowania przedsiębiorców wiatrakami raczej nie należy się spodziewać. Po pierwsze to spory koszt, a po drugie instalacja takich urządzeń wiąże się z bardziej skomplikowanymi formalnościami.

SPRAWDŹ TEŻ: Podwyżki cen alkoholu i papierosów! Zobacz, ile zdrożeją te produkty

Źródło: businessinsider.com.pl