Wielka podwyżka opłat za śmieci. Zapłacimy nawet o 1500 złotych więcej niż dotychczas

2019-12-06 13:06 oprac. AG
Segregacja śmieci
Autor: pixabay.com fot. manfredichter, CC0

Za wywóz śmieci trzeba słono płacić. W niektórych gminach podwyżki sięgają nawet 400 procent. Od przyszłego roku czteroosobowa rodzina będzie musiała zapłacić nawet 120 zł miesięcznie, co w skali roku daje blisko 1500 zł.

Podwyżek cen za wywóz śmieci nie da się uniknąć. W niektórych gminach ceny rosną w zastraszającym tempie. Są w Polsce miejsca, których mieszkańcy od nowego roku za wywóz odpadów zapłacą aż 400 proc. więcej niż dotychczas. Na przykład przy kwocie 30 zł od osoby przy czteroosobowej rodzinie opłata za śmieci rośnie do 120 zł miesięcznie, rocznie to aż niemal 1500 zł.

ZOBACZ KONIECZNIE: Nie segregujesz śmieci? Zrobią ci zdjęcie i nałożą ogromną karę

Jak tego by było mało, to osoby, które nie będą deklarować segregacji odpadów zapłacą jeszcze więcej. Najłagodniejsze kary stanowią dwukrotność stawki za członka rodziny, co w przypadku 4 osób daje pulę od 240 zł.

Dlaczego przyjdzie się nam zmierzyć z tak kolosalnymi podwyżkami? Od przyszłego roku zaczną obowiązywać unijne przepisy dotyczące recyklingu. Przetwarzanie odpadów komunalnych będzie musiało sięgnąć 50 proc. Według Eurostatu w ubiegłym roku w Polsce do recyklingu trafiało według tylko 33,8 proc. śmieci. Teraz szybko musimy nadrobić starty. I za to przyjdzie nam słono zapłacić.


Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Najnowsze