Ceny warzyw i owoców w Szczecinie

i

Autor: Paula Dąbrowska

Ceny w Europie

Polacy płacą najwięcej za warzywa w całej Europie! Które warzywa są najdroższe?

2023-03-06 15:02

Ceny w Polsce poszły w górę. W ostatnich dniach z przerażeniem patrzymy na ceny warzyw i owoców. A warzywa i owoce w Polsce mogą być jeszcze droższe. Pod tym względem na tle Europy wypadamy słabo. "Bez spadku importu warzywa drożały znacznie szybciej niż średnio w Unii Europejskiej" — czytamy w 300gospodarka.pl. Co wpływa na ceny warzyw i owoców?

Ceny warzyw idą w górę

Drożyzna w Polsce? Według danych Eurostatu Polska jest na szóstym miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu cen warzyw. "Indeks cen, w którym punktem odniesienia są ceny z 2015 r. jest wyższy tylko w przypadku Węgier, Litwy, Estonii, Rumunii i Bułgarii. Ceny warzyw w Polsce w takim ujęciu są obecnie o 68 proc. wyższe niż w 2015 r. Dla porównania średnia dla całej UE to 41,8 proc." - zauważa serwis 300gospodarka.pl. Zgodnie z danymi Eurostatu obecnie rynek warzyw nadal jest w trendzie wzrostowym. W styczniu 2023 r. ceny warzyw w Polsce były średnio o 20,9 proc. wyższe niż w styczniu 2022 r., o ok. 36 proc. wyższe niż w styczniu 2021 r. i o 30 proc. wyższe niż w 2020 r. W przypadku niektórych warzyw, takich jak ziemniaki, papryka, pomidory, cebula czy ogórki odnotowywane są nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen w okresie styczeń-luty 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2022 i 2021.

Dlaczego ceny w Polsce w warzywniakach są tak wysokie? Okazuje się, że winne temu są ograniczone dostawy z Hiszpanii i płn. Afryki oraz ograniczenia lokalnej produkcji zimowej. Znaczących spadków cen można spodziewać się dopiero w drugiej połowie 2023 roku. Obniżki cen warzy, a przede wszystkim wielu owoców, nadejdą w szczycie sezonu na wybrane owoce i warzywa. Ale ogromnych spadków cen nawet w pełni sezonu raczej nie należy się spodziewać. 

Sonda
Czy zauważyłaś/eś rosnące ceny warzyw?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze