Polacy zapłacą nowy podatek! PiS przegłosował daninę od cukru i tzw. "małpek"

2020-02-14 16:15 ŁT
Prezes PiS krytykuje zarobki aniołków Glapińskiego
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Prezes PiS krytykuje zarobki aniołków Glapińskiego

Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy przegłosował w piątek dwa nowe podatki. Od lipca tego roku zapłacimy więcej za alkohol w opakowaniach o objętości do 300 ml - tzw. małpki oraz za słodzone napoje. Teraz ustawa trafi do Senatu. Wprowadzenie daniny od dosładzanych napojów próbowała powstrzymać administracja USA - informuje "Gazeta Wyborcza".

Za przyjęciem ustawy z poprawkami PiS głosowało 254 posłów, przeciw 169, 16 wstrzymało się od głosu. W Sejmie przepadły z kolei wnioski opozycji. Koalicja Obywatelska chciała odrzucenia projektu ustawy w całości. Z kolei Lewica postulowała o przełożenie terminu wejścia w życie ustawy z 1 lipca 2020 na 1 stycznia 2021. Nie przyjęto też poprawki Konfederacji przewidującej m.in. zaznaczanie na etykietach soków różnicy ceny wynikającej z wprowadzenia opłaty cukrowej.

ZOBACZ TAKŻE: Joanna Lichocka – posłanka skandalistka milionerką. Gigantyczne zarobki i majątek

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

CZYTAJ TEŻ: Waloryzacja emerytur i rent 2020 już pewna! Podwyżki dla emerytów z podpisem prezydenta Dudy

Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", sekretarz handlu USA Wilbur Ross podczas czwartkowego spotkania z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz próbował powstrzymać wprowadzenie w Polsce opłaty od słodkich napojów. Bronił w ten sposób interesów takich amerykańskich koncernów jak Coca-Cola i PepsiCo.

Na proponowanych zmianach budżet państwa zyska ok. 3 miliardów złotych rocznie. Wpływy z podatku od "małpek" podzielą między siebie samorządy i NFZ. Z kolei dochody z drugiej opłaty wpłyną niemal w całości do NFZ.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Najnowsze