Urlop, wakacje, odpoczynek, plaża, morze

i

Autor: ARCHIWUM Urlop, wakacje, odpoczynek, plaża, morze

Połowa Polaków może zapomnieć o letnim wypoczynku. Gorzej od nas mają tylko Węgrzy i Litwini

2016-06-17 14:57

Prawie połowa Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Tylko Litwini i Węgrzy jeszcze rzadziej niż my spędzają swoje urlopy poza domem.

49 proc. Polaków nie planuje w tym roku wyjazdu na wakacje i zostanie w domu - wynika z badań przeprowadzonych przez Providenta. Pod tym względem jesteśmy w czołówce naszego regionu – jak pokazuje raport GFK. Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyprzedzają nas jedynie mieszkańcy Litwy - aż 67 proc. Litwinów nie zamierza w tym roku spędzać urlopu poza miejscem swego zamieszkania oraz Węgrzy - połowa z nich zostanie w wakacje w domu. Najliczniej wakacje poza domem spędzają natomiast Rumuni - 54 proc. z nich planuje wypoczywać poza domem. Bułgarzy też chętnie wyjeżdżają na wakacje - 44 proc. planuje letni wypoczynek poza miejscem zamieszkania.
- Niepokojące jest to, że osoby, które latem tego roku nigdzie nie wyjadą, swój ostatni urlop poza miejscem zamieszkania spędzały prawie pięć lat temu – zauważa
Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.
Wśród osób, które planują wakacyjny wyjazd, najwięcej jest najmłodszych, w wieku 15-24 lata. Tylko 19 proc. z nich na pewno pozostanie w domu. W grupie wiekowej 25-39 nie wyjedzie na wakacje 32 proc. Polaków. Natomiast najrzadziej spędzają wakacje poza domem starsi Polacy – aż 56 proc. osób powyżej 40. roku życia nie planuje żadnych wakacyjnych wyjazdów – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.
Jak Polacy finansują wakacyjne wyjazdy? Jak wynika większość (52 proc.) - z oszczędności. Ci, którzy wakacyjny wyjazd planują sfinansować w ten sposób, na zebranie odpowiedniej kwoty potrzebowali ok. 8 miesięcy i średnio oszczędzali około 230–250 zł. Natomiast co czwarty Polak będzie mógł sobie pozwolić na ten wydatek z bieżących dochodów. Tylko 4 proc. z nas na wyjazd pożyczy pieniądze, ale to dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku. Najczęściej pożyczają na wakacje, rodziny czteroosobowe i większe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze