Władimir Putin traci coraz więcej

i

Autor: PAP / EPA / ALEXANDER ZEMLIANICHENKO POOL Władimir Putin traci coraz więcej

Polska mrozi aktywa 50 firm rosyjskich. To dopiero początek polskich sankcji

2022-04-26 11:05

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało listę 50 podmiotów oraz osób, które zostaną objęte sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Będziemy stosowali kilka rodzajów sankcji, przede wszystkim zamrożenie aktywów finansowych i zasobów majątkowych firm - powiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Przekazał, że sankcje będą dot. m.in. wykluczenia z możliwości udziału w przetargach publicznych, a w wypadku oligarchów, zakaz wjazdu na teren Polski.

Kamiński podkreślił na wtorkowej (26.04) konferencji prasowej, że polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju. "Pierwsza lista sankcyjna ma 50 pozycji. Są tam nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów rosyjskich - podkreślam, które prowadzą realne interesy na terenie naszego kraju" - powiedział szef MSWiA.

Czytaj także: Sankcje potężnie uderzyły w Rosję! W Kaliningradzie winogrona kosztują 55 zł

Jak mówił, na tej liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty, takie jak Gazprom, "który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu, takie podmioty jak firma Acron i oligarcha rosyjski Wiaczesław Kantor, który posiada około 20 procent udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty".

"Będą tam wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu. Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów. To są takie firmy, jak KTK Polska, jak Suek Polska, które od lat sprowadzały rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu" - powiedział Kamiński. Dodał, że sankcjami objęte będą też potężne firmy rosyjskie "takie jak, Novatek - firma gazownictwa, takie jak PhosAgro - to jest rosyjski potentat na rynku nawozów".

Express Biedrzyckiej - Płk prof. Dariusz Kozerawski: Zachód się nie cofnie, będzie eskalować sankcje

Minister poinformował, że na tej liście będą umieszczane też podmioty oraz oligarchowie związani z reżimem Alaksandra Łukaszenki. "Przedstawicielem tego typu firm na liście sankcyjnej jest firma Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony" - zaznaczył Kamiński. Podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków do ministra MSWiA o umieszczenie na liście sankcyjnej pracują dalej; jest niemal pewne, że ta lista będzie poszerzona - poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński. badamy  niektóre firmy, gdzie istnieje przypuszczenie, że tak naprawdę są to właściciele rosyjscy"-dodaje.

Sonda
Cz sankcje na Rosje zostaną kiedyś zniesione?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze