Polski Ład dla przedsiębiorców. Będą kolejne poprawki!

2022-01-14 14:49
Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Autor: materiały prasowe Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Uproszczenie systemu oskładkowania firm, mniejsze koszty i ZUS. W założeniu przedsiębiorcy będą mogli od stycznia br. płacić zryczałtowaną zaliczkę na składkę zdrowotną w wysokości ok. 270 zł.

Z taką propozycją wyszedł rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Rzecznik poinformował, że projekt uproszczeń przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi finansów, ministrowi rodziny i polityki społecznej oraz posłom na sejmowej komisji gospodarki a także na podkomisji stałej do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła.

Uproszczona procedura

Abramowicz zaproponował, by przedsiębiorcy mogli od stycznia br. płacić zryczałtowaną zaliczkę na składkę zdrowotną w wysokości ok. 270 zł (tyle wynosi składka od płacy minimalnej). "I dopiero w kwietniu przyszłego roku, gdy złoży zeznanie podatkowe i będzie wiadomo, ile realnie wyniósł jego roczny dochód, będzie wnosił dopłatę do zapłaconej składki" - powiedział Abramowicz. Dodał, że tę dopłatę lub jej brak powinien za przedsiębiorcę, na podstawie rocznej deklaracji PIT, wyliczyć ZUS. Ten opowiada się za uproszczeniem systemu oraz jest w stanie technicznie to wykonać: obliczyć, na podstawie rocznych zeznań podatkowych wysokość należnej składki oraz zawiadomić przedsiębiorców o wysokości ewentualnej niedopłaty.

Rzecznik wskazał, że wprowadzenie systemu w znaczący sposób uprościłoby całą procedurę i ograniczyłoby koszty zarówno przedsiębiorców jak i ZUS. Zaznaczył, że jest to ważne zwłaszcza dla 1,1 mln przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, np. taksówkarzy czy osób świadczących różne usługi. Wskazał, że wielu z nich będzie musiało co miesiąc zlecać wyliczenie dochodu księgowej, żeby odliczyć ulgę dla klasy średniej.

ZOBACZ: Polski Ład uderzył w sprzątaczki i ochroniarzy! Pensje niższe o kilkaset złotych

Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Polski Ład to bajzel. Trzeba wyrzucić do kosza to cholerstwo

Konieczne zmiany

Prowadzenie biznesu wiąże się z nieregularnością dochodów; np. w pierwszych miesiącach są one stosunkowe wysokie, natomiast w kolejnych mogą być znacząco niższe, zaznaczył Abramowicz. Dodał, że "Nie wyeliminowano też różnic remanentowych przy obliczaniu podstawy do określania wysokości składki, co oznacza możliwość dużych nadpłat i ograniczanie kapitału obrotowego firm. Ma to ogromnie duże znaczenie dla przedsiębiorstw z branż poddanych lockdownowi, takich jak m.in. turystyka, hotelarstwo, gastronomia, targi, fitness, dla których banki odmawiają w tej chwili kredytów".

Co prawda przedsiębiorca, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, może złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej, ale wiąże się to z pilnowaniem przez niego wyznaczonego terminu, a ponadto pieniądze odzyska dopiero w lipcu 2023 roku. "To oznacza, że firmy będą kredytować budżet NFZ" - podsumował rzecznik MŚP.

ZOBACZ: Polski Ład. Kalkulator wynagrodzeń. Sprawdź swoje zarobki!

Polski ład do poprawki

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej. Jednak szereg grup zawodowych i społecznych po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. W zeszłym tygodniu minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze