Polski Ład: emeryci i renciści zyskują. Jest zachęta do podejmowania pracy przez seniorów

2022-01-17 11:29
Zadowoleni emeryci
Autor: Shutterstock

Polski Ład wprowadził zamieszanie w zakresie wynagrodzeń dla pracowników. Jednak jak przekonują przedstawiciele rządu, nie tracą na tym seniorzy pozostający na rynku pracy. Na Polskim Ładzie ma zyskać aż 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Jak to możliwe? Podstawą Polskiego Ładu jest reforma podatkowa. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 roku.

Polski Ład a emerytura

Rząd organizuje specjalne konferencje prasowe, na których przekonuje, że Polski Ład jest korzystny dla Polaków. W poniedziałek, 17 stycznia 2022, przedstawicielki rządu i ZUS przekonywały, że ogromna grupa seniorów zyskuje na zmianach podatkowych. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł ma korzystnie wpływać na sytuację materialną 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Rząd i ZUS zachęcają seniorów do pozostawania na rynku pracy i wprowadzają rozwiązania, które mają sprawić, że pracujący seniorzy mają mieć więcej pieniędzy w portfelach. Chodzi o PIT 0. Doświadczeni seniorzy, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z PIT-0 dla seniora. Takie osoby nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej – do kwoty 85 528 zł rocznie. Dodatkowo pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Minister Marlena Maląg zapewniła też, iż w kwietniu 2022 roku będzie wypłacana 13. emerytura. Zaś w marcu poznamy wysokość waloryzacji świadczeń 2022.

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze