Tak się zmieniał Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Tak się zmieniał Mateusz Morawiecki

Polski Ład już działa! Ruszył nabór wniosków. Jak otrzymać pieniądze?

2021-07-01 15:10

Rząd uruchamia pierwsze mechanizmy finansowania w ramach Polskiego Ładu. Od 1 lipca zacznie działać Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pierwszy nabór potrwa przez cztery tygodnie. Program będzie wspierał finansowo nowe, jeszcze nierozpoczęte inwestycje samorządowe - m.in budowę dróg, kanalizacji, żłobków i przedszkoli czy ścieżki rowerowe, ale także centra badawcze czy inteligentne sieci energetyczne.

Wraz z zapowiadanym uruchomieniem Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, nieoficjalnie dotarliśmy do założeń rządowego funduszu. W czwartkowe popołudnie założenia programu publicznie potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Na czym ma polegać wsparcie dla samorządów? 

Programu Inwestycji Strategicznych opiera się na bezzwrotnym dofinansowaniu inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Program będzie wspierał finansowo nowe, jeszcze nierozpoczęte inwestycje samorządowe, takie jak:

  • inwestycje komunikacyjne (np. drogi, chodniki, oświetlenie),
  • inwestycje wodne i ciepłownicze (np. kanalizacja, retencja, sieci ciepłownicze),
  • inwestycje społeczne (np. żłobki, przedszkola, domy wsparcia seniorów),
  • inwestycje w innowacje (np. centra badawcze, inteligentne sieci energetyczne, biotechnologia),
  • inwestycje w kulturę (np. muzea, biblioteki, nowe ośrodki kultury),
  • inwestycje w infrastrukturę sportową (np. boiska, centra sportowe, ścieżki rowerowe)

ZOBACZ: Posłowie kłamią w oświadczeniach majątkowych? Porażające wyniki kontroli NIK

- W czasie kryzysu państwo musi wziąć na siebie rolę głównego inwestora. Stabilne i dobrze płatne miejsca pracy powstają tam, gdzie zapewnione są warunki do inwestycji i rozwoju infrastruktury. Wychodzimy z kryzysu znacznie większego niż kryzys finansowy roku 2008. Realizowana wówczas polityka drakońskiego zaciskania pasa, nie tylko nie poradziła sobie z szybką odbudową gospodarczą, nie zniwelowała skutków kryzysu, ale wręcz pogłębiła jego efekty. Nie wolno nam powielić tego modelu rozwojowego polegającego na porzuceniu ambitnych planów modernizacji Polski. To plan inwestycji nie tylko na najbliższe lata, ale na całe dekady - przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

Express Biedrzyckiej - Barbara Nowacka: Morawiecki i Szydło przed Trybunał Stanu

Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Szefowa BGK przed kilkoma dnia wyjaśniała, że celem programu jest pomoc w realizacji inwestycji strategicznych dla każdej JST, niezależnie od jej wielkości. - Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które dają największą efektywność ekonomiczną, dają nadzieję na większe przychody samorządu i jednocześnie poprawiają jakość życia mieszkańców - mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Sonda
Czy podoba Ci się program Polski Ład?

Zasady programu

Jednostki samorządu terytorialnego będą składać elektroniczne wnioski poprzez aplikację Banku Gospodarstwa Krajowego. Wkład własny samorządu to min. 5 proc. wartości inwestycji. Finansowanie rządowe będzie sięgać do 95 proc. Brak górnego/dolnego limitu wartości inwestycji, o których finansowanie można wnioskować.

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu wsparcia samorząd otrzyma od BGK wstępną promesę. Promesa jest gwarancją finansowania inwestycji przez rząd i umożliwi rozpoczęcie procedury przetargowej. Po zakończeniu przetargu samorząd otrzyma promesę inwestycyjną. Jest ona podstawą do wypłaty lub wypłat dofinansowania. Wypłata dofinansowania nastąpi po zakończeniu inwestycji, jeśli będzie ona trwała do 12 miesięcy lub w 2–3 transzach, jeśli realizacja inwestycji będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze