US PIT

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK US PIT

PIT 2023

Pomyliłeś się w podatkach? Co zrobić żeby uniknąć kary?

2023-02-22 17:57

Rozliczenie podatkowe to jeden z głównych tematów ostatnich tygodni. Pojawiają się artykuły o ulgach podatkowych, progach czy zmianach w prawie. Co jeżeli zdarzy nam się popełnić błąd i nieprawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe? Czy powinniśmy spodziewać się przykrych konsekwencji?

Korekta PIT. Co to takiego?

Popełniłeś błąd w zeznaniu podatkowym i obawiasz się przykrych konsekwencji? Nie musisz się martwić. Polskie prawo podatkowe przewidziało okoliczność błędów i ustanowiła możliwość korekty PIT. Korekta PIT umożliwia poprawę deklaracji podatkowej. Wiąże się to z ponownym wypełnieniem takiego samego formularza z zaznaczeniem, że jest to korekta.

Istnieje przypadek, w którym skorygowanie deklaracji nie będzie możliwe - jeżeli przeciwko podatnikowi toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa przeprowadzane przez urząd skarbowy. Korektę PIT będzie można w takim przypadku złożyć dopiero po zakończeniu postępowania - wyjaśnia portal pitax.pl.

Błędy w deklaracjach podatkowych

Jak przytacza portal pitax.pl najczęściej popełniane błędy można podzielić na dwie grupy: błędy formalne i błędy kwotowe. Do błędów formalnych możemy zaliczyć:

  • złożenie zeznania podatkowego na nieaktualnym druku,
  • wpisanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego (NIP/numer PESEL podatnika),
  • nieprawidłowe dane osobowe podatnika i/lub współmałżonka,
  • błąd w adresie lub nazwie urzędu skarbowego,
  • niedołączenie wymaganych załączników

Wśród błędów kwotowych wymieniane są wszystkie nieścisłości we wskazanych w deklaracji PIT kwotach. Wszelkiego rodzaju odchylenia mogą skutkować karą za popełnienie przestępstwa skarbowego.

Korekta PIT. Kiedy należy ją złożyć?

W jakim terminie należy złożyć korektę PIT? Jest to związane z terminem przedawnienia naszego zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. "Podatnik ma prawo złożyć korektę PIT w ciągu pięciu lat po przekazaniu urzędowi skarbowemu błędnie wypełnionej deklaracji podatkowej. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku" - wyjaśnia portal pitax.pl. Nie istnieje limit korekt PIT - w związku z tym, tą samą deklarację możesz korygować dowolną ilość razy.

W przypadku popełnienia błędu na niekorzyść Urzędu Skarbowego złożenie korekty w terminie sześciu miesięcy od złożenia zeznania podatkowego pozwoli ci uzyskać obniżenie odsetek za zwłokę o połowę.

Nie tylko błędna deklaracja. Kiedy jeszcze warto złożyć korektę?

W jaki sposób składa się korektę PIT? Przy ponownym wypełnieniu formularza, w tabeli oznaczonej "Miejsce i cel składania zeznania" należy wybrać kwadrat oznaczony "Korekta zeznania". Należy pamiętać, że wypełniamy ponownie cały formularz - nie tylko miejsca, w które wkradł się błąd. Należy również pamiętać o podpisie - tylko podpisany formularz zostanie uznany za poprawny. Korektę PIT można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub przesłać w formie elektronicznej.

Nie tylko błędy popełnione w deklaracji podatkowej mogą skłonić podatników do złożenia korekty. Można to zrobić również w przypadku, gdy nie uwzględniliśmy przysługującej ulgi podatkowej czy nie wskazaliśmy Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) na którą chcielibyśmy przeznaczyć 1,5 proc. podatku.

Sonda
Składałaś/eś kiedyś korektę PIT?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany