pies

i

Autor: mazowiecka.policja.gov.pl

Podatki w Polsce

Podatek za psa w górę! Ile właściciele psów zapłacą w 2023 roku?

2023-02-28 5:39

Wysokość podatku za psa w 2023 roku może być rekordowa. Podatek ten jest opłatą roczną, którą należy uiścić osobno od każdego czworonoga. Jej wysokość jest zależna od ilości posiadanych zwierząt. Nie wszyscy są zobowiązani do jej opłacania. Kogo obejmuje podatek za psa?

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Podatek od psa wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości. Przede wszystkim dlatego, że nie wszyscy właściciele czworonogów są zobowiązani do tej opłaty. Dlaczego? Ponieważ to od samorządów zależy czy ustalą obowiązek takiej zapłaty. W związku z tym, niektóre gminy decydują się na jej wprowadzenie - inne nie. Zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, to rada gminy ma prawo wprowadzić podatek od psów. Jak informuje rządowa strona www.gov.pl informację o tym, czy gmina wprowadziła taki podatek, uzyskamy na stronie internetowej naszego samorządu.

Podatek od psa. Ile wynosi w 2023 roku?

Wysokość podatku również nie jest jednolita - kwoty są ustalane indywidualnie przez gminę. Zgodnie z polskim prawem istnieje jednak górna granica jej wysokości, której nie można przekroczyć. W 2023 roku wynosi ona 150,93 zł. Jeszcze w 2020 r. podatek od psa wynosił 125,40 zł. Dwa lata później 135 zł, a od 2023 r. wzrosła do prawie 151 zł. Jest to maksymalna wysokość opłaty, która może być jednak niższa - informuje portal biznes.info.

Podatek od psa. Kto jest zwolniony?

Istnieją jednak wyjątki, które są zwolnione z podatku za psa bez względu na samorządowe decyzje. Nie musisz uiszczać opłaty za 1 psa jeśli:

  • posiadasz orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym
  • posiadasz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • masz więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe

Podatek za psy. Warto sprawdzić szczegóły

W przypadku, gdy masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Zwolnienie dotyczy tylko jednego czworonoga. Warto również sprawdzić czy gmina, w której mieszkamy nie wprowadziła zwolnienia z opłaty osób, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem - przypomina portal biznes.info.

Rolnicy, którzy płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy, nie płacą za 1 lub 2 psy. Obowiązek uiszczenia daniny dotyczy ich dopiero w przypadku posiadania trzeciego i każdego kolejnego psa. 

Sonda
Traktujesz swojego psa/kota jak członka rodziny?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze