Pomysł na firmę: pralnia

2020-09-16 12:37 Agnieszka Grotek

W dobie pandemii pralnie nie przestały działać. W tym okresie firmy zajmujące się czystością pracowały na najwyższych obrotach. Pralnie tak samo jak przedsiębiorstwa z innych branż, musiały dostosować się do nowej rzeczywistości i wprowadzić inne usługi. Podpowiadamy, jak otworzyć pralnię chemiczną, wodną bądź samoobsługową?

Czystość, czystość i jeszcze raz czystość - w dobie koronawirusa to podstawa. Dbanie o higienę, częste mycie rąk, systematyczne odkażanie wszelkich powierzchni, ale nawet i ubrań, stały się kluczowe. Dlatego też w momencie wybuchu pandemii, kiedy to wiele firm musiało zamknąć swoje drzwi, by chronić pracowników i klientów, pralnie działać mogły bez przeszkód. Ale po to aby zapewnić jak najwyższą jakość usług i bezpieczeństwo, musiały nie tylko przestrzegać reżimu sanitarnego, ale też wprowadzić nowe zasady i usługi, np. ozonowanie.

Pralnia chemiczna

Na rynku mamy kilka rodzajów pralni. Chemiczną, wodną i samoobsługową. Każda z nich rządzi się własnymi prawami i działa na innych zasadach. Pralnia chemiczna to taka, która oferuje czyszczenie ubrań, materiałów, zasłon, poduszek itp. na sucho przy użyciu innego rozpuszczalnika niż woda. Profesjonaliści używają nowoczesnych substancji piorących, przez co są w stanie poradzić sobie z najtrudniejszymi do usunięcia plamami, nawet na tak delikatnych tkaninach, jak jedwab czy wełna. Maszyna do czyszczenia na sucho jest kombinacją przemysłowej pralki i suszarki do ubrań – większej niż standardowe urządzenia, które mamy w domach. Tutaj zamiast standardowego detergentu i wody stosuje się rozpuszczalnik chemiczny. Kolejnym krokiem jest płukanie – także bez użycia wody. Następnie maszyna zaczyna suszenie. Na koniec ubrania zwykle trzeba wyprasować. Ostatni proces wykonują już pracownicy pralni dysponujący profesjonalnymi maszynami parowymi, manekinami prasowalniczymi i żelazkami. Pralnie takie mogą mieć też magiel.

Eko, woda i samoobsługa

Pralnie ekologiczne to tak naprawdę pralnie chemiczne, które używają przyjaznych środowisku środków. Pralnia wodna natomiast oferuje pranie „na mokro” – w wodzie, z użyciem detergentów (proszku do prania / płynu / kapsułek). Bazujące na takim modelu są właśnie pralnie samoobsługowe. Oczywiście sprawdzają się one w większych miastach. Do dyspozycji klienta jest tam kilka dużych pralek i suszarek, a także środki piorące. Wystarczy wybrać usługę, opłacić i maszyny idą w ruch. Profesjonalne pralnie zwykle oferują pranie odzieży codziennej, ale i tej z wyjątkowo delikatnych materiałów, a także garniturów, sukien ślubnych, zasłon, firan, obrusów, pościeli. Tego typu firmy często mają w ofercie także czyszczenie dywanów i wykładzin, tapicerki, pokrowców, walizek a nawet strojów reklamowych, Można w nich wyczyścić niemal wszystko, czego w domu nie da się bezpiecznie wyprać. Oczywiście usługi wykonywane są na bazie dokładnie opracowanego cennika.

Lokal i dobra lokalizacja

Do uruchomienia pralni nie trzeba wykształcenia ani specjalistycznych szkoleń i kursów. Tego biznesu nie da się prowadzić w domu. Trzeba wynająć lokal, w którym staną maszyny. Działalność można podzielić na dwa miejsca: punkt przyjęcia i odbioru rzeczy oraz pralnię. Bywa, że punkt pralni mieści się np. w sklepie z odzieżą. To dobry pomysł na zaoszczędzenie sporej sumy na podnajmowaniu całej powierzchni w dobrym miejscu. W obecnej sytuacji pandemicznej warto też zaoferować klientom odbiór rzeczy i odwiezienie rzeczy pod wskazany w zleceniu adres. Aby pralnia miała rację bytu, ważna jest jej lokalizacja. Tutaj zwykle sprawdzają się nowe osiedla, centra biznesowe, galerie handlowe. Warto też zaznaczyć, że ubrania do pralni przynoszą nie tylko klienci indywidualni. Korzystają z nich również hotele, restauracje, centa konferencyjne itp.

Reklama i promocja

Pralnia musi być widoczna, dobrze oświetlona, z bannerem lub szyldem. Nie obędzie się bez promocji w sieci. Podstawą jest strona internetowa i profile w serwisach społecznościowych oraz na lokalnych forach i portalach (np. osiedlowych, dzielnicowych, danej miejscowości).

Niezbędne formalności

Aby móc prowadzić pralnię, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić elektronicznie przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Rejestracji można dokonać też w urzędzie gminy, ale w dobie pandemii zaleca się korzystanie z e-administracji. Rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna.

RAMKA Z BOHATEREM

Mariusz Kopeć – DRY&CLEAN, Profesjonalna Pralnia Chemiczna i Wodna

Po skończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej, podyplomowych studiów z Zarządzania, Psychologii Biznesu oraz Prawa i kilku latach pracy w wielkich korporacjach w Polsce i za granicą czułem, że ta forma pracy zbyt mnie ogranicza. Z pralnią ruszyliśmy w 2009 roku, w czasie wielkiego światowego kryzysu. Chciałem wykreować własną markę i uniknąć franczyzy. Teraz pralnia Dry&Clean to dwa oddziały, na Warszawskim Ursynowie i w Blizne Jasińskiego. Nasza oferta obejmuje usługi prania i czyszczenia garderoby, dywanów oraz wszelkiego asortymentu domowego. Klient może także zamówić odbiór prania prosto z jego domu. Drugą gałęzią są kompleksowe usługi dla biznesu głównie restauracji, hoteli i firm produkcyjnych. Specjalizujemy się w czyszczeniu sukien ślubnych i wieczorowych. Jako jedna z niewielu pralni w Polsce oferujemy pranie namiotów oraz dużych strojów reklamowych. Ofertę poszerzyliśmy także o czyszczenie walizek i plecaków. Pralnia posiada certyfikat Firmy Przyjaznej Środowisku oraz nadawany co roku Certyfikat Jakości Prania i Dezynfekcji, który gwarantuje stały monitoring naszej pracy przez podmiot zewnętrzny. Zależy nam na tym, by klienci do nas wracali. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zastosowanie dodatkowych restrykcyjnych procedur było koniecznością. Dodatkowo należało wprowadzić zmiany zabezpieczające poszczególne partie asortymentu przed migracją ewentualnych zarazków wewnątrz pralni. Żelazne procedury bezpieczeństwa dla personelu, rękawiczki, maseczki, okulary ochronne, środki dezynfekujące i utrzymanie higieny pomieszczeń pralni to dla nas elementarz. Pamiętajmy jednak, że pralnia pełni istotną rolę w łańcuchu walki z brudem dlatego też na nasze szczęście zakaz działania nie objął tej branży w okresie największych restrykcji pandemicznych. 

AG

Pralnia Dry&Clean w Warszawie
Autor: Materiały prasowe Dry&Clean
Super Biznes - wywiad
Najnowsze