Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów

i

Autor: RADEK PIETRUSZKA / PAP Magdalena Rzeczkowska nowym ministrem finansów

Nagrody za Polski Ład

Porażająca kwota! Sprawdź, ile wydano na premie dla urzędników

2022-09-14 11:07

Od stycznia do sierpnia Ministerstwo Finansów przeznaczyło 23 mln zł na premie dla urzędników – podaje środowy (14.09) "Fakt", podkreślając, że resort zasłynął w tym roku szczególnie jedną reformą – podatkową. Gazeta powołuje się na odpowiedź na interpelację poselską, do której dotarła. Wynika z niej, że od stycznia do sierpnia Ministerstwo Finansów przeznaczyło 23 mln zł na premie dla urzędników "za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej".

Nagrody w Ministerstwie Finansów. Urzędnicy resortowi to oddzielna kasta

Dziennik podkreśla, że żaden inny resort nie wydał w tym roku tyle na nagrody. Zastanawia się też, czy premie zostały przyznane za naprawę Polskiego Ładu. "Czekamy na komentarz resortu finansów w tej sprawie" – pisze gazeta.

Tymczasem jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, mają być odgórnie zabronione premie w spółkach państwowych.

Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska

-Zabronimy w tym roku ludziom, którzy kierują spółkami Skarbu Państwa brania premii  - ogłosił w wystąpieniu szef PiS. Jak dodał, "będą też inne zabiegi", ale zastrzegł, że "tutaj nie chce wyręczać premiera Mateusza Morawieckiego.Stosowne decyzje szef rządu ogłosi w najbliższych dniach - zapowiedział.

Premie dla urzędników w MF. Dostali je za przygotowanie bubla prawnego

Przypomnijmy, że w maju tego roku urzędnikom Ministerstwa Finansów przyznano pokaźne nagrody za przygotowanie "Polskiego ładu". Niektórzy otrzymali po 25-30 tys. zł bonusu, choć przepisy okazały się bublem, a PiS częściowo się z nich wycofał w obawie przed gniewem wyborców - podaje wyborcza.biz, która dotarła do pełnej listy nagród za "Polski ład", zawierającej stanowiska wyróżnionych finansowo urzędników i wysokość wszystkich 146 przyznanych bonusów.

Według wyborczej.biz wyróżnione osoby otrzymały średnio po ok. 11,7 tys. zł brutto. Jednak warto podkreślić, że rozpiętość kwot była szeroka. Niektórzy pracownicy mogli liczyć zaledwie na 1 tys. zł, ale przyznano też ponad 30 bonusów w wysokości co najmniej 15 tys. zł. Rekordzista - jeden z dyrektorów w MF - otrzymał 30,8 tys. zł, a kilku innych dyrektorów nagrodzono kwotami przekraczającymi 25 tys. zł.

Nagrody wypłacono 122 pracownikom resortu finansów. Część z nich otrzymała je więc dwa razy. Łączna kwota bonusów przekroczyła 1,43 mln zł. To kwota brutto. Urzędnicy otrzymali nagrody w lipcu 2021 r. (to miesiąc, w którym projekt przepisów podatkowych został opublikowany na stronach rządowych i skierowany do konsultacji) oraz w grudniu wspomnianego roku, na ostatniej prostej przed wejściem "Polskiego ładu" w życie.

Sonda
Czy firmy powinny wprowadzać tzw. podwyżki inflacyjne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze