Morze Bałtyckie

i

Autor: pixaby Poważne kłopoty hotelarzy! Polacy nie chcą wakacji w kraju

Poważne kłopoty hotelarzy! Polacy nie chcą wakacji w kraju

2022-05-13 18:08

Wygląda na to, że Polacy wolą spędzać wakacje za granicą, a hotelarze maja poważne problemy. Na lipiec 65 proc. obiektów ma mniej niż 30 proc. zajętych miejsc. Informacje pochodzą z przekazanej PAP ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Wygląda na to, że okres największego prosperity branży, czyli wakacje, może być czasem walki o przetrwanie wielu biznesów.

Polacy wolą wakacje za granicą. Hotelarze zmagają się z małą ilością rezerwacji

Jak podaje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) w kwietniu wynika hotelarzy się poprawiły, ale nie są one zadowalające. To samo można powiedzieć o okresie wakacyjnym, bo na lipiec 2022 również nie ma aż tak wielu rezerwacji jak oczekiwano. Zwłaszcza, że już długi weekend majowy nie był zbyt udany.

- W maju 31 proc. hoteli wskazało na obłożenie poniżej 30 proc., taki sam odsetek obiektów podało, że ma powyżej 50 proc. zajętych miejsc. W czerwcu, obłożenie poniżej 30 proc. zadeklarowało 44 proc. hoteli, natomiast frekwencję powyżej 50 proc. wskazało tylko 20 proc. obiektów - powiedział sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński.

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

Jak wynika z badania, aż 65 proc. hoteli ma 30 proc. mniej rezerwacji. Okienko rezerwacyjne jest krótsze, możliwe również, że wiele pokoi hotelowych zapełni się dopiero podczas wakacji. Polacy albo nie planują spędzać czasu w Polsce, albo po prostu planów jeszcze nie mają (lub w ogóle nie wyjadą ze względu na inflację i potrzebę oszczędzania).

Polaków nie stać nawet na wakacje w Polsce? Rosną ceny w hotelach

Hotelarze wskazywali również na problem ze rosnącymi cenami, które względem do 2019 roku wykazywało 70 proc. hoteli. Względem kwietnia 2021 było to już 80 proc., a w tym roku 34 proc. hoteli odnotowało wzrost cen o ponad 20 proc. 

Mączyński zaznacza, że wynika to z rosnących kosztów towarów i usług. Przedsiębiorcy płacą więcej za gaz, energię elektryczną, oraz muszą wypłacać większe wynagrodzenia. Swoje dołożyła również wojna na Ukrainie, aż 43 proc. ankietowanych hotelarzy przyjęli do siebie uchodźców z Ukrainy.

Sonda
Wolisz wakacje za granicą, czy w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany