Uchodźcy w Warszawie to już 10 proc. mieszkańców stolicy. Śpią w hali targowej, na boisku i w biurowcu

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

300+ dla uchodźców z Ukrainy. Jak można dostać pieniądze?

2022-03-15 10:17

Wojna na Ukrainie trwa! Uchodźcy, którzy trafili do Polski, mogą dostać 300 zł jednorazowego świadczenia pieniężnego. Można powiedzieć, że to taki zasiłek na "dzień dobry", który pozwoli uchodźcom na przetrwanie najgorszego momentu, przed ew. znalezieniem pracy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jak pisze serwis rządowy, obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Chodzi w szczególności o pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić: ta ustawa to wyraz naszej solidarności dla Ukrainy. To bezpieczeństwo dla kobiet, dzieci i osób starszych. To ustawa, która wspiera Ukraińców, którzy bronią swojej Ojczyzny – powiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Zobacz: Polski rynek pracy opustoszał. Rzecznik MŚP mówi nam o efektach wojny na Ukrainie

Jak czytamy w komunikacie rządu, każdy obywatel Ukrainy, legalnie przebywający w Polsce, będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Polscy. Wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą także na zapewnienie kształcenia i wychowania dzieciom lub uczniom będącym obywatelami Ukrainy objętymi przepisami ustawy.

Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł mogą otrzymać obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce jest legalny i którzy otrzymali wpis do rejestru PESEL. Ten numer jest niezbędny, aby skorzystać, ze świadczenia. Zgodnie z ustawą, pieniądze przeznaczone powinny być na utrzymanie, a więc zakupy takie jak żywność, odzież, środki czystości czy opłaty mieszkaniowe.

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała  Straż Graniczna.

Ze strony Stanów Zjednoczonych i UE pojawiają się deklaracje dotyczące konkretnych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Mówimy o miliardach euro, miliardach dolarów. Środki jeszcze nie wpłynęły na żaden rachunek, ale myślę, że to kwestia najbliższych dni, tygodni.

- Cała Europa deklaruje dziś chęć pomocy Ukrainie i my się bardzo cieszymy, natomiast faktem jest to, że na razie to Polska ponosi główny ciężar przyjmowania uciekinierów wojennych - zarówno jeżeli chodzi o koszty społeczne, wszystkie konsekwencje związane z przyjazdem do Polski ponad 1,5 mln osób, jak też ekonomiczne - powiedział Dworczyk w Polsat News.

Sonda
Czy rząd robi wystarczająco, by pomóc Polakom przyjąć uchodźców?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze