Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jak pisze serwis rządowy, obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Chodzi w szczególności o pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.
- Chciałbym jeszcze raz podkreślić: ta ustawa to wyraz naszej solidarności dla Ukrainy. To bezpieczeństwo dla kobiet, dzieci i osób starszych. To ustawa, która wspiera Ukraińców, którzy bronią swojej Ojczyzny – powiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.
Zobacz: Polski rynek pracy opustoszał. Rzecznik MŚP mówi nam o efektach wojny na Ukrainie
Jak czytamy w komunikacie rządu, każdy obywatel Ukrainy, legalnie przebywający w Polsce, będzie miał zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia na tych samych zasadach, co obywatele Polscy. Wprowadzone zostaną rozwiązania, które pozwolą także na zapewnienie kształcenia i wychowania dzieciom lub uczniom będącym obywatelami Ukrainy objętymi przepisami ustawy.
Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł mogą otrzymać obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce jest legalny i którzy otrzymali wpis do rejestru PESEL. Ten numer jest niezbędny, aby skorzystać, ze świadczenia. Zgodnie z ustawą, pieniądze przeznaczone powinny być na utrzymanie, a więc zakupy takie jak żywność, odzież, środki czystości czy opłaty mieszkaniowe.
Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała Straż Graniczna.
Ze strony Stanów Zjednoczonych i UE pojawiają się deklaracje dotyczące konkretnych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Mówimy o miliardach euro, miliardach dolarów. Środki jeszcze nie wpłynęły na żaden rachunek, ale myślę, że to kwestia najbliższych dni, tygodni.
- Cała Europa deklaruje dziś chęć pomocy Ukrainie i my się bardzo cieszymy, natomiast faktem jest to, że na razie to Polska ponosi główny ciężar przyjmowania uciekinierów wojennych - zarówno jeżeli chodzi o koszty społeczne, wszystkie konsekwencje związane z przyjazdem do Polski ponad 1,5 mln osób, jak też ekonomiczne - powiedział Dworczyk w Polsat News.
Polecany artykuł: