500 plus zmieni się w 700 plus

i

Autor: Shutterstock 500 plus zmieni się w 500 plus

Inflacja według GUS: czy pęknie kolejna bariera? Wiele na to wskazuje

2022-02-14 13:39

Inflacja za styczeń 2022. Ubiegły rok upłynął pod znakiem inflacji. Jak na tym tle wygląda początek 2022 roku? Czy wzrost cen zaczął hamować? A może w tym roku jest jeszcze gorzej? Przekonamy się już wkrótce. Główny Urząd Statystyczny poda dane o inflacji w styczniu.

Inflacja w Polsce za styczeń 2022

Ubiegłoroczna inflacja przerosła oczekiwania wielu ekonomistów. Zgodnie z danymi GUS, inflacja (ceny towarów i usług konsumpcyjnych) w grudniu 2021 wyniosła 8,6 proc. w skali rok do roku. Dla porównania, w listopadzie wskaźnik wyniósł tyle samo (8,6 proc.), a w październiku 6,8 proc. Według danych GUS, największy wzrost cen względem grudnia 2020 roku dotyczy kosztów transportu, bo aż o 22,7 proc. Znacznie wzrosły także koszty użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (11,2 proc.), a także ceny żywności i napojów bezalkoholowych (8,6 proc.). O 8,4 proc. podrożały usługi w restauracjach i hotelach, o 6,2 proc. rekreacja i kultura, a o 5,7 proc. wzrosły ceny wyposażenia mieszkania. Odczyty inflacyjne są rekordowe, ostatni raz wskaźniki były tak wysokie 20 lat temu. 

Pod koniec roku Ministerstwo Finansów zapowiadało, że tegoroczna inflacja nadal będzie podwyższona, ale powinniśmy spodziewać się jej wyhamowania. Jak jest w rzeczywistości? Przekonamy się już we wtorek, 15 lutego. Tego dnia GUS poda najnowszy raport o cenach. Mało kto jednak podchodzi do niego optymistycznie. Coraz częściej prognozuje się inflację bliską 10 proc., a najwięksi pesymiści spodziewają się nawet przekroczenia tej bariery.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: W nowy rok wejdziemy z dwucyfrową inflacją

Inflacja to nic innego jak wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Z powodu inflacji pieniądze tracą wartość. Ekonomiści jako przyczyny inflacji wymieniają m.in. zbyt dużą ilość pieniądza na rynku, nagły wzrost kosztów produkcji, wzrost zagregowanego popytu czy niezrównoważony budżet państwa.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?
Najnowsze