Sąd Najwyższy o składkach ZUS na cudzoziemców – dokument pobytowy nie jest najważniejszy
Sąd Najwyższy uznał, że decydujące znaczenie dla obowiązku składek na ZUS cudzoziemca ma centrum jego interesów osobistych, dokument pobytowy nie jest najważniejszy. Zgodnie z orzeczeniem sygn. I USKP 31/22.
„Jeśli (…) zostanie stwierdzone, że centrum interesów życiowych cudzoziemca znajduje się poza Polską, to osoba ta zostaje wyłączona z podlegania polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych (…) W szczególności uzyskanie przez cudzoziemca zezwolenia na pobyt na czas oznaczony nie przeczy stałemu pobytowi w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy systemowej.”
Co w praktyce oznacza wspomniane orzeczenie? Pracodawca nie może decydować o składkach na ZUS tylko na podstawie dokumentacji. Jeśli zatrudniony cudzoziemiec ma centrum osobistych interesów poza Polską, to nie jest konieczne płacenie składek na ZUS.
Z drugiej strony zezwolenie na pobyt na czas oznaczony nie oznacza automatycznie centrum interesów osobistych poza Polską.
ZUS od zatrudnionego obywatela Ukrainy – inne zasady niż standardowo
Art. 7 umowy między Polską i Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym stanowi, że „jeżeli osoba zatrudniona u pracodawcy zarejestrowanego na terytorium jednej umawiającej się strony, zostanie wysłana na terytorium drugiej umawiającej się strony, celem wykonywania pracy na rachunek tego pracodawcy, podlega ona ustawodawstwu pierwszej umawiającej się strony”.
Jeśli obywatel Ukrainy znajdzie pracę w Polsce za pośrednictwem firmy ukraińskiej i jest zatrudniony przez firmę ukraińską, to polski pracodawca nie musi płacić ZUS.
ZUS od zatrudnionego cudzoziemca – w razie wątpliwości pomoże interpretacja
Przepisy prawne można stosować samemu. Jednak bezpieczniejszą opcją jest interpretacja urzędowa. W tym przypadku - wniosek do ZUS o interpretację indywidualną. Jeśli pracodawca chce uniknąć ZUS-u od pracy cudzoziemca, powinien znaleźć uzasadnienie, że centrum interesów osobistych zatrudnionego jest poza Polską.